V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
grep $DEFINEKEY souborv proměnné DEFINEKEY mám uloženo:
-e "access-list"Po spuštění nedostanu žádný výstup (odpovídající řádky v souboru jsou) pokud pro kontrolu provedu příkaz:
grep $DEFINEKEY soubortak dostanu očekávaný výstup:
grep -e "access-list" souborPokud tento příkaz zapíšu přímo do skriptu, tak vše funguje jak má. Nesetkal se s tím už někdo? Předem děkuji za rady.
-e "access-list"
jsou dva parametry (klíč a hodnota), které však předáváš jako jeden.
aa xx aa zzv souboru, ze kterého je načtena proměnná DEFINEKEY jsem změnil její obsah na:
-e xx -e zza funguje to správně. Pokud zadám do proměnné:
-e aa zztak se dle očekávání interpretuje zz jako název souboru. Když do proměnné vložím jedno z:
-e "aa zz" -e 'aa zz'dostanu chybovou hlášku:
grep: zz": Adresář nebo soubor neexistuje nebo grep: zz': Adresář nebo soubor neexistujeProblém je v podivné interpretaci uvozovek, které tam teď nejsou potřeba, ale v budoucím použití asi budou a na ten grep ještě navazuje sed kterému jsou argumenty plněny stejně a tam jednotlivé vzory už obsahují mezery.
Problém je v podivné interpretaci uvozovek, které tam teď nejsou potřeba, ale v budoucím použití asi budouPokud to potrebujete kvuli podivnych znaku, tak je potreba je osetrit pri vkladani do promenne. Pokud vam jde o mezery (jakehokoliv druhu), takje to trochu horsi. "${VAR}" nepomuze, protoze pak budete mit problem, ktery popisoval Kit. Asi nejprehlednejsi pak bude pouzvat pole:
$ cat soubor 1111 2222 3333 4444 1221 "22"33 "x y z"abc $ PAR=("-e" '"x y z"' "-e" "33") $ grep "${PAR[@]}" soubor 3333 "22"33 "x y z"abc
na ten grep ještě navazuje sedPro pana krale a proc? Proc to nevyresit rovnou v tom sedu? Nebo tim nejak testujete forkovani, popr. jde o obfuskaci retezenim?
... a na ten grep ještě navazuje sed ...V tom případě je ten grep zřejmě zbytečný.
access-list
. ale "access-list"
.
Tiskni
Sdílej: