Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
def epakty_j(g) x = ((g-1)*11)%30 return x endmít jen:
def epakty_j(g) ((g - 1) * 11) % 30 endDále se mrkni, jakým způsobem se v Ruby používá case. Tvá metoda epakta_jj je krásným adeptem:
def epakta_jj(h) case h when 1 then 11 when 2 then 22 ... end endA metody celkově by neměly být příliš dlouhé a obsahovat příliš mnoho přiřazení. Vyzkoušej například nástroj reek, který se snaží hledat code smells. U věcí, které ti nahlásí jako problematické, to chce zkusit se trochu zamyslet, jestli to nejde vyřešit lépe. Mnohokrát to totiž opravdu lépe jde.
NEDELNI_PISMENA = [ [1583..1699, { 'A' => 'D', 'B' => 'E', ... }], [1700..1799, { 'A' => 'E', 'B' => 'F', ... }, ... ] def nedelni_pismeno_g(c, d) range = NEDELNI_PISMENA.find { |x| x.first.include?(d) } return 'Neni' if range.nil? range.last[c] endNavíc je fajn dávat proměnným rozumná jména, lépe se to pak čte. Předpokládám, že u té poslední metody (nedelni_pismeno_g) je například proměnná d rok. Neznám tu tvou doménovou oblast, takže je možné, že některé ty věci lze řešit elegantněji nějak algoritmicky, ale to já už takhle na první pohled těžko posoudím.
nedelni_pismeno_j
by šlo napsat například jako
NEDELNI_PISMENO=%w[A GF E D C BA G F E DC B A G FE D C B AG F E D CB A G F ED C B A] def nedelni_pismeno_j(b) return NEDELNI_PISMENO[b] enddále tam je příliš mnoho "magických proměnných" např.
19
znamená, co? a těch 19
ve velikonoce_j
a ve zlate_cislo
je totéž?
Proto je zvykem definovat konstantu s vysvětlujícím názvem a pak ji používat místo toho čísla.
a taky bych změnil úvodní komentář (pokud nejste Marcus Scalpere) :)
CYKLUS_OPAKOVANI_FAZE_MESICE=19
a pak používal tuhle konstantu (v dobrém editoru to nebude žádné zdržení při používání dlouhých jmen konstant)
a zvýší to srozumitelnost
tady je návrh úpravy subrutiny nedelni_pismeno_g
def nedelni_pismeno_g(c, d) pismena_h={ 'A' => 6, 'B' => 5, 'C' => 4, 'D' => 3, 'E' => 2, 'F' => 1, 'G' => 0, } #pismena_a=pismena_h.keys.sort! {|a,b| pismena_h[a] <=> pismena_h[b]} pismena_a=%w[G F E D C B A] if d <= 1582 or d >= 2100 return "Neni" end posun = d <= 1699 ? 3 : d <= 1799 ? 4 : d <= 1899 ? 5 : d <= 2099 ? 6 : 0 if c.length == 1 return pismena_a[pismena_h[c] - posun % pismena_a.length] else return nedelni_pismeno_g(c[0],d)+nedelni_pismeno_g(c[1],d) end endopět potřeba brát s rezervou píši, co mě právě napadlo a na co jsem narazil v manuálu Ruby :)
case
-like" konstrukce je poměrně novinkou :))
Navíc se dopouštím toho, co předtím kritizuji, že používám "magická čísla".
Zkrátka nelze mnou navržené řešení brát jako hotovou věc, ale spíš směr, kudy by se ty úpravy mohli ubírat.
rozdil_e(j)
je chyba v algoritmu. Rozdíl ve dnech mezi julianským a gregorianským kalendářem se mění ne při změně letopočtu, ale až při přestupném dni. Vše je již vypočteno na Jaký je dnes den dle juliánského kalendáře.
1..n
, tak bych použil pole
např.
def epakta_jj(h) return [ 0, 11, 22, 3, 14, 25, 6, 17, 28, 9, 10, 1, 12, 23, 9, 15, 26, 7, 18, 29 ][h] endpak tam je často něco jako pokud je rok pod 1700 vrať tohle číslo, pokud je pod 1800 tak tohle atd. tak to by se dalo napsat do subrutiny, používal bych nějakou untilitu, která do kódu správně doplní mezery (tidy)
def zlate_cislo(rok) x = (rok + 1) % 19 x == 0 ? 19 : x endU metody velikonoce_g si hlídáš, aby fungovala až pro roky větší než 1582. U takto jednoduchých výrazů je v Ruby konvence dávat podmínku až za výraz:
return 'neni' if x <= 1582
.
Jinak u metod velikonoce_j a velikonoce_g máš jeden vstupní argument, jednou se jmenuje x, podruhé l. Tohle je matoucí, musel jsem se podívat, jak ty metody voláš z insert_text, abych zjistil, v čem je tam rozdíl. A rozdíl tam není. Oba ty parametry pojmenuje rok anebo year, abys ulehčil čtení kódu ostatním a vlastně i sobě, až se k tomu skriptu v budoucnu vrátíš a už ho nebudeš mít celý v hlavě.
K těm metodám bych měl ještě jednu poznámku. Jako vstup pro ně máš rok a výstup například "22. dubna". Snaž se dělat metody tak, aby plnily vždy jen jednu úlohu. Tady už máš smíchané dvě věci dohromady: výpočet dne velikonoc a naformátování datumu na český řetězec. Navrhoval bych, aby metody velikonoce_j a velikonoce_g vracely instanci třídy Date a dodělej si metodu, která ti naformátuje Date na české datum. Jako výhodu to má například to, že všechny tři ty metody budou snadněji znovupoužitelné v budoucnu.
Tiskni
Sdílej: