Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
if [[ $? == 0 ]]; then ...
, poradí někdo jak se to dělá v php? Děkuji
set_error_handler()
.
v souboru index.php function error_handler(){...} set_error_handler("error_handler"); include "error.php"; v souboru error.php include "nesmysl"; # chytne neexistujici-funkce; # nechytne neco # nechytne
throw new \Exception("Nejaky text");
Co to? Však přesně to se stane.
Pokud nějaký návratový kód nějaké fce znamená chybu aplikace tak si ten exit();
zavolej.
Zápisy jsou stejné
if [[ $? == 0 ]]; then exit 1 fi
if($value != 0){ exit(1); }Jestli chceš PHP používat jako bash, tak používej passthru(), <irony>což je ovšem rada na zlato.</irony>.
Jediný rozdíl je v tom, že v bash-i, také díky tomu, že provoláváš vlastně jednotlivé aplikace, se do $? uloží návratový kód dané aplikace (jen a pouze integer). V PHP, jak ve většině jazyků, máš funkce, které mohou vracet cokoliv.
Černobílí svět je taky hezký, ale relita je taková že je mnoho stavů, které mohou znamenat chybu a které ne a liší se kód od kódu (stejně jako v bash-i, návratový kód jiný než nula, neznamená vždy chybu, ale klidně jen požadovanou informaci.).
Pokud je to web aplikace, tak většinou to nechceš okamžitě ukončit a, nejen proto, se používají výjimky na kontrolu chyb aplikace.
$file = "/foo/bar.php"; if(file_exists($file)) { if(!require_once($file)) { msgError('500'); exit(); } } else { msgError('404'); }Jedno include a pul stránky kódu, to je hnus..
Běžné je:
require_once('/foo/bar.php');
Pokud to opravdu chceš takto (nebudu to rozebírat):
$file = "/foo/bar.php"; if(file_exists($file)) if(!require_once($file)) throw new MyRegException(500); else throw new MyRegException(400);Ale samozřejmě to navádí to dát minimálně do fce.
function grosseReguire($file){ if(file_exists($file)) if(!require_once($file)) throw new MyRegException(500); else throw new MyRegException(400); }a pak normálně volat:
grosseReguire($file);No a na odchytávání výjimek máme
try{ grosseReguire($file); /* * code */ } catch(MyRegException $e){ errorReg($e); } catch(Exception $e){ error($e); }
Chyba která oznamuje chybu grrr ?…?
reguire()
ukončí běh a vypíše chybu.
Pokud nic nevidíš, tak máš vypnuto vypisování chyb, ze skriptu je lze zapnout:
error_reporting(E_ALL);
případně error_reporting(E_ALL | E_STRICT);
a
ini_set("display_errors", 1);
.
Pokud se bavíš o odchytávání výjimek a jejich zpracování, tak jak si to uděláš, tak to máš…
Tiskni
Sdílej: