Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
function select($table, $array){ $a = implode(', ', array_keys($array)); $b = implode(', ', array_fill(0, sizeof($array), '=?')); $sql = 'SELECT '.$a.' FROM '.$table.' WHERE '.$b.' LIMIT 1'; $stmt = $pdo->prepare($sql); $stmt->execute(array_values($array)); }
function select($table, $array){ $a = implode(', ', array_fill(0, sizeof($array), '=?')); $sql = 'SELECT * FROM '.$table.' WHERE '.$a.''; $stmt = $pdo->prepare($sql); $stmt->execute(array_values($array)); return $stmt = fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC); }takhle by to melo fungovat
$stmt->fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC);
$sql = ...
si přidej
var_dump($sql);a sleduj, jaké SQL dotazy generuješ. Snad ti docvakne, v čem děláš chybu.
dibi::query("SELECT * FROM [whatever]")
$res = dibi::select('product_id')->as('id') ->select('title') ->from('products') ->innerJoin('orders')->using('(product_id)') ->orderBy('title') ->execute();...které dibi umí, ale já je nemám rád a nepoužívám je. Speciálně pro Kita zvýrazním: Špagety jsou jednou z variant zápisu, statický mód je jednou z variant použití. Plnohodnotné objekty jako výsledky dotazů jsou samozřejmě užitečné, ale to patří už spíše do modelové vrstvy a ano, modelová vrstva může interně používat například dibi (nebo třeba PDO), věc vkusu
$res
? Umí to něco nebo je to jen Messenger, ve kterém je veřejný atribut product_id
?
echo "Výsledkem je: $res";Používám to docela často, zejména pokud $res má složitější strukturu, například řádek tabulky nebo položka seznamu s odkazy.
$res = dibi::query('select id from products where name = %s', $name)->fetchSingle();Pokud je to více políček, už musíš mít nějaké pravidlo, jak to převést na string, třeba tím, že si vytvoříš vlastní Row, třeba MyRow, která dědí od DataRow, definuješ ji metodu __toString() a nastavíš ji jako třídu pro výsledek:
class MyRow extends DibiRow { public function __toString() { $res = ""; foreach($this as $name => $value) { $res .= "$name: $value
"; } return $res; } } $res = dibi::query('select * from products where name = %s', $name)->setRowClass('MyRow')->fetch(); echo $res;
dibi::query('UPDATE `table` SET `text`=%s', $text, 'WHERE flag=%i', $flag);která je IMHO velmi návyková a pohodlná. Navíc to, že je dibi jistá (velmi primitivní - což je dobře!) mezivrstva velmi pomáhá tomu, kdyby náhodou někdy přecházel na jinou databázi. Výkonostně tu žádné měřitelné ztráty nejsou (bavíme se o tomto módu, ne o těch objektových špagetách). Niméně i v tomhle "array" módu umí dibi velmi užitečná kouzla, například:
dibi::query('UPDATE `table` SET ', array('attribut1' => 'foo', 'atribut2' => 'bar'));
$update = $db->prepare("UPDATE `table` SET `text`=? WHERE flag=?"); $update->execute(array($text, $flag)); $druhy_update = $db->prepare("UPDATE `table` SET `attribut1`=?, `attribut2`=?"); $druhy_update->execute(array('foo', 'bar'));a protože to mám ukryto v objektech modelu, které se o danou relaci starají, tak ani nevadí, že je to na dvou řádcích. Třída zůstává miniaturní.
dibi::query('SELECT * FROM `table` WHERE %and', array( array('number > %i', 10), array('number < %i', 100), ));
dibi::query('SELECT * FROM `table` WHERE %and', [ ['number > %i', 10], ['number < %i', 100], ]);
$options = array( 'driver' => 'mysql', 'host' => 'localhost', 'username' => 'root', 'password' => '***', 'database' => 'table', ); // v případě chyby vyhodí DibiException $connection = new DibiConnection($options); $connection->query('TRUNCATE `table`');A já sám DI s dibi normálně používám. A kdyby sis otevřel ten tutoriál, tak tenhle kód najdeš úplně nahoře. Ale ne, pán si to nerozklikne, aby se mu náhodou nerozbila jeho pravda o tom, jak je dibi hrozné a radši na něj bude plivat a ze sebe dělat akorát...
Tiskni
Sdílej: