Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
function select($table, $array){ $a = implode(', ', array_keys($array)); $b = implode(', ', array_fill(0, sizeof($array), '=?')); $sql = 'SELECT '.$a.' FROM '.$table.' WHERE '.$b.' LIMIT 1'; $stmt = $pdo->prepare($sql); $stmt->execute(array_values($array)); }
function select($table, $array){ $a = implode(', ', array_fill(0, sizeof($array), '=?')); $sql = 'SELECT * FROM '.$table.' WHERE '.$a.''; $stmt = $pdo->prepare($sql); $stmt->execute(array_values($array)); return $stmt = fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC); }takhle by to melo fungovat
$stmt->fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC);
$sql = ...
si přidej
var_dump($sql);a sleduj, jaké SQL dotazy generuješ. Snad ti docvakne, v čem děláš chybu.
dibi::query("SELECT * FROM [whatever]")
$res = dibi::select('product_id')->as('id') ->select('title') ->from('products') ->innerJoin('orders')->using('(product_id)') ->orderBy('title') ->execute();...které dibi umí, ale já je nemám rád a nepoužívám je. Speciálně pro Kita zvýrazním: Špagety jsou jednou z variant zápisu, statický mód je jednou z variant použití. Plnohodnotné objekty jako výsledky dotazů jsou samozřejmě užitečné, ale to patří už spíše do modelové vrstvy a ano, modelová vrstva může interně používat například dibi (nebo třeba PDO), věc vkusu .
$res
? Umí to něco nebo je to jen Messenger, ve kterém je veřejný atribut product_id
?
echo "Výsledkem je: $res";Používám to docela často, zejména pokud $res má složitější strukturu, například řádek tabulky nebo položka seznamu s odkazy.
$res = dibi::query('select id from products where name = %s', $name)->fetchSingle();Pokud je to více políček, už musíš mít nějaké pravidlo, jak to převést na string, třeba tím, že si vytvoříš vlastní Row, třeba MyRow, která dědí od DataRow, definuješ ji metodu __toString() a nastavíš ji jako třídu pro výsledek:
class MyRow extends DibiRow { public function __toString() { $res = ""; foreach($this as $name => $value) { $res .= "$name: $value
"; } return $res; } } $res = dibi::query('select * from products where name = %s', $name)->setRowClass('MyRow')->fetch(); echo $res;
dibi::query('UPDATE `table` SET `text`=%s', $text, 'WHERE flag=%i', $flag);která je IMHO velmi návyková a pohodlná. Navíc to, že je dibi jistá (velmi primitivní - což je dobře!) mezivrstva velmi pomáhá tomu, kdyby náhodou někdy přecházel na jinou databázi. Výkonostně tu žádné měřitelné ztráty nejsou (bavíme se o tomto módu, ne o těch objektových špagetách). Niméně i v tomhle "array" módu umí dibi velmi užitečná kouzla, například:
dibi::query('UPDATE `table` SET ', array('attribut1' => 'foo', 'atribut2' => 'bar'));
$update = $db->prepare("UPDATE `table` SET `text`=? WHERE flag=?"); $update->execute(array($text, $flag)); $druhy_update = $db->prepare("UPDATE `table` SET `attribut1`=?, `attribut2`=?"); $druhy_update->execute(array('foo', 'bar'));a protože to mám ukryto v objektech modelu, které se o danou relaci starají, tak ani nevadí, že je to na dvou řádcích. Třída zůstává miniaturní.
dibi::query('SELECT * FROM `table` WHERE %and', array( array('number > %i', 10), array('number < %i', 100), ));
dibi::query('SELECT * FROM `table` WHERE %and', [ ['number > %i', 10], ['number < %i', 100], ]);
$options = array( 'driver' => 'mysql', 'host' => 'localhost', 'username' => 'root', 'password' => '***', 'database' => 'table', ); // v případě chyby vyhodí DibiException $connection = new DibiConnection($options); $connection->query('TRUNCATE `table`');A já sám DI s dibi normálně používám. A kdyby sis otevřel ten tutoriál, tak tenhle kód najdeš úplně nahoře. Ale ne, pán si to nerozklikne, aby se mu náhodou nerozbila jeho pravda o tom, jak je dibi hrozné a radši na něj bude plivat a ze sebe dělat akorát... A ne, už tu nic psát nebudu. Přikladů je plný ten tutoriál. Já tuhle debatu končím, koho dibi zaujalo, ať si proletí ten tutoriál, koho ne, ať si používá, co je mu milé. Nejsem žádný evangelizátor kruciš... Jen mi šlo o to doporučit dibi jako alternativu k PDO pro autora dotazu, protože se mi s ním osobně pracuje lépe (a pravděpodobně nejsem sám).
Tiskni Sdílej: