Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
function select($table, $array){ $a = implode(', ', array_keys($array)); $b = implode(', ', array_fill(0, sizeof($array), '=?')); $sql = 'SELECT '.$a.' FROM '.$table.' WHERE '.$b.' LIMIT 1'; $stmt = $pdo->prepare($sql); $stmt->execute(array_values($array)); }
function select($table, $array){ $a = implode(', ', array_fill(0, sizeof($array), '=?')); $sql = 'SELECT * FROM '.$table.' WHERE '.$a.''; $stmt = $pdo->prepare($sql); $stmt->execute(array_values($array)); return $stmt = fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC); }takhle by to melo fungovat
$stmt->fetchAll(PDO::FETCH_ASSOC);
$sql = ...
si přidej
var_dump($sql);a sleduj, jaké SQL dotazy generuješ. Snad ti docvakne, v čem děláš chybu.
dibi::query("SELECT * FROM [whatever]")
$res = dibi::select('product_id')->as('id') ->select('title') ->from('products') ->innerJoin('orders')->using('(product_id)') ->orderBy('title') ->execute();...které dibi umí, ale já je nemám rád a nepoužívám je. Speciálně pro Kita zvýrazním: Špagety jsou jednou z variant zápisu, statický mód je jednou z variant použití. Plnohodnotné objekty jako výsledky dotazů jsou samozřejmě užitečné, ale to patří už spíše do modelové vrstvy a ano, modelová vrstva může interně používat například dibi (nebo třeba PDO), věc vkusu
$res
? Umí to něco nebo je to jen Messenger, ve kterém je veřejný atribut product_id
?
echo "Výsledkem je: $res";Používám to docela často, zejména pokud $res má složitější strukturu, například řádek tabulky nebo položka seznamu s odkazy.
$res = dibi::query('select id from products where name = %s', $name)->fetchSingle();Pokud je to více políček, už musíš mít nějaké pravidlo, jak to převést na string, třeba tím, že si vytvoříš vlastní Row, třeba MyRow, která dědí od DataRow, definuješ ji metodu __toString() a nastavíš ji jako třídu pro výsledek:
class MyRow extends DibiRow { public function __toString() { $res = ""; foreach($this as $name => $value) { $res .= "$name: $value
"; } return $res; } } $res = dibi::query('select * from products where name = %s', $name)->setRowClass('MyRow')->fetch(); echo $res;
dibi::query('UPDATE `table` SET `text`=%s', $text, 'WHERE flag=%i', $flag);která je IMHO velmi návyková a pohodlná. Navíc to, že je dibi jistá (velmi primitivní - což je dobře!) mezivrstva velmi pomáhá tomu, kdyby náhodou někdy přecházel na jinou databázi. Výkonostně tu žádné měřitelné ztráty nejsou (bavíme se o tomto módu, ne o těch objektových špagetách). Niméně i v tomhle "array" módu umí dibi velmi užitečná kouzla, například:
dibi::query('UPDATE `table` SET ', array('attribut1' => 'foo', 'atribut2' => 'bar'));
$update = $db->prepare("UPDATE `table` SET `text`=? WHERE flag=?"); $update->execute(array($text, $flag)); $druhy_update = $db->prepare("UPDATE `table` SET `attribut1`=?, `attribut2`=?"); $druhy_update->execute(array('foo', 'bar'));a protože to mám ukryto v objektech modelu, které se o danou relaci starají, tak ani nevadí, že je to na dvou řádcích. Třída zůstává miniaturní.
dibi::query('SELECT * FROM `table` WHERE %and', array( array('number > %i', 10), array('number < %i', 100), ));
dibi::query('SELECT * FROM `table` WHERE %and', [ ['number > %i', 10], ['number < %i', 100], ]);
$options = array( 'driver' => 'mysql', 'host' => 'localhost', 'username' => 'root', 'password' => '***', 'database' => 'table', ); // v případě chyby vyhodí DibiException $connection = new DibiConnection($options); $connection->query('TRUNCATE `table`');A já sám DI s dibi normálně používám. A kdyby sis otevřel ten tutoriál, tak tenhle kód najdeš úplně nahoře. Ale ne, pán si to nerozklikne, aby se mu náhodou nerozbila jeho pravda o tom, jak je dibi hrozné a radši na něj bude plivat a ze sebe dělat akorát...
Tiskni
Sdílej: