Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
[ "$a" == "1" ] && . /tmp/a || exit 1 test "$a" == "1" && . /tmp/a || exit 1
if expr then do-true else do-false, i když v tomto případě se to bude chovat pravděpodobně tak jak chceš (pokud se $a nerovná 1 a nebo pokud zklame source, tak exit)
if [[ "$a" == "1" ]]; then echo true; else echo false; fi if [ "$a" == "1" ]; then echo true; else echo false; fi
exit 1
provede i v případě, že "selže" hned první příkaz, za druhé porovnávání na rovnost u příkazu test
(a hranaté závorky jsou jen synonymum pro test
) se provádí operátorem "=
", ne "==
".
if [ "$a" = "1" ]; then echo true; else echo false;ale prostě rovnost se snad všude vyhodnocuje pomocí == tak mi to nejde psát jen =, proto raději všechno jedu na [[ ]], možná by mě to i nakopalo, ale když test v bash-i funguje i s == :(
proto raději všechno jedu na [[ ]]A jaký je rozdíl mezi [] a [[]] ? Dík
[
" je jen alias pro standardní příkaz test
, který je v bashi k dispozici jako builtin. Rozdíl je jen v tom, že vyžaduje, aby byl poslední parametr "]
" (a ignoruje ho). Varianta se zdvojenými závorkami je rozšíření bashe, které se chová trochu odlišně a nabízí některá rozšíření (a kromě jiného také podporuje "==
" pro porovnávání).
Je to návod pro bash a je správně, tam platí '=='
(i '=').
příkaz test v bash-i nevolá příkaz /usr/bin/test
, ale BULITIN příkaz test
je to stejný případ jako time
, viz man bash
a SHELL BUILTIN COMMANDS.
test 2 == 2 && echo kukvs.
"$(which test)" 2 == 2 && echo kuk(which viz man which)
Conditional expressions are used by the [[ compound command and the test and [ builtin commands.
....When used with ‘[[’, the ‘<’ and ‘>’ operators sort lexicographically using the current locale. The test command uses ASCII ordering.
....
string1 == string2
string1 = string2
True if the strings are equal. ‘=’ should be used with the test command for POSIX conformance.
-eq
, -ne
a spol.
I keď sú podobné jednoriadkové zápisy úsporné a niekedy užitočné, v skutočných skriptoch zložitejších ako triviálnych sa držím plnej viacriadkovej syntaxe s patričným odsadzovaním, mená premenných zátvorkujem kučeravými zátvorkami, mená súborov ukladám do premenných, etc. Je to mierne viac práce pri písaní skriptu, ale keď sa k nemu po pol roku vrátim - zvyčajne som už medzi tým zabudol, že skript vôbec existuje, nie to ešte ako presne funguje - ušetrí mi to zdĺhavú kryptoanalýzu existujúceho kódu.
Nakoniec, je skutočne potrebné skriptovať v bash-i? Nestačil by obyčajný sh? Podľa mňa by v sa v bash-i mali skriptovať iba veci, na ktoré sh buď nestačí, alebo by riešenie v sh bolo signifikantne zložitejšie a zároveň by v bash-i mal skriptovať iba ten, kto vie, kde je hranica medzi sh a bash. V prípade použitia bash-u si treba uvedomiť negatívne dôsledky, najmä prenositeľnosť: zatiaľ čo na Linuxe je bash de-facto štandard, na iných unixoch a unix-like systémoch čaká autorov bash skriptov nepríjemené prekvapenie, najmä v enterprise prostredí, kde musíte inštaláciu každého balíčka navyše rozumne zdôvodniť. Na druhej strane ale uznávam, že to je asi ten najmenší problém prenositeľnosti skriptu. Kto skúsil, vie.
YMMV
Tiskni
Sdílej: