Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Ahojte.
Pisu aplikaci, ktera bude pomoci g. funkci pocitat. Uzivatel tam treba zada delku jedne strany, rekne kde je pravy uhel a da tam nejakou funkci a rekne, u jakeho uhlu se nachazi a aplikace dopocita vsechny strany a uhly.. Casem to rozsirim o dalsi veci... Ale resim dilema. Az ted me napadlo, ze ta appka musi jit psat i nejak jinak, nez to ted pisu ja
Strucne receno, muj program si pomoci milionu if, else if a else overi vsechny podminky (treba co je zadany) a pro kazdou situaci je tam originalne, individualne napsana adekvatni matematicka operace vcetne vystupu. Ale nejde to nejak jinak? Abych tam nemusel mit tisic ifu?
klidne prilozim zdrojak
predem dekuju za pomoc
Řešení dotazu:
ted sem zjistil, ze vetsinu veci to pocita spatne pracuju na oprave
a = 5 cm b = 3 cm beta = 30°Podmínka na alespoň jeden údaj o délce strany je splněna, žádný údaj není nulový, ale nepřijde mi, že by to jednoznačně určovalo konkrétní trojůhelník.
A co je nejednoznačné?
Pokud vyjdu z:
Trojúhelník je tvořen body A,B,C a jeho strany jsou tvořeny úsečkami strana a úsečkou BC, strana b úsečkou CA, strana c úsečkou AB a úhly BAC=α ABC=β ACB=δ (nebo-li α u bodu A, β u bodu B, δ u bodu C).
Tak mi vychází vždy právě jeden tvar.
|BC| = a = 5 cm |AC| = b = 3 cm |ABC| = beta = 30°
Matnou, jediné řešení, které vidím a klidně je možné, že se pletu, abych dostal dva tvary je udělat trojúhelník ACB (řekněme „zrcadlený“ trojúhelník; bod C je druhý proti směru hodinových ručiček po bodu A), místo trojúhelníku ABC.
Jinak nevím a nechám se podat.
|BC| = 5 cm |AC| = 3 cm úhel ABC = 30°platí, že bod A leží na přímce procházející bodem B, která se stranou BC svírá úhel 30°. Dále platí, že bod A leží na kružnici se středem v bodě C a poloměrem 3 cm. V tomto případě se zmíněná kružnice a přímka protne ve dvou bodech, takže trojúhelník jednoznačně zadán není - nejde o dva symetrické trojúhelníky. Z toho důvodu se trojúhelník musí sestrojovat dle věty "sus", kdy platí, že známý úhel svírají dvě zadané strany, což jsem si při psaní původního příspěvku neuvědomil. Dvě výjimky tvoří situace, kdy je přímka tečnou té kružnice a nebo je úhel ABC == 90°.
Dík.
Každopádně výsledkem je to, že tvrzení, že k jednoznačnému určení tvaru trojúhelníku stačí mít tři údaje, z nichž alespoň jeden je strana a zbytek jsou další strany nebo úhly, není pravdivé, protože existují zadání, která generují více než jedno řešení.
Netvrdil jsem, že to stačí, jen jsem pro konkrétní zadání viděl jen jedno řešení.
OT: Držím se konvence, že pokud není zadáno jedná se o ABC.
Netvrdil jsem, že to stačí, jen jsem pro konkrétní zadání viděl jen jedno řešení.Pokud bych udělal chybu a zvolil bych příklad, kdy je skutečně jen jedno řešení, bylo by asi záhodno spíše navrhnout správný příklad než se vrtat v tom špatném ;).
OT: Držím se konvence, že pokud není zadáno jedná se o ABC.Všechny čtyři trojúhelníky jsou kandidáti na trojúhelník ABC. Jestli se točí písmena proti směru nebo po směru nemá z hlediska zadání žádný význam, pokud není orientace explicitně uvedena.
Až jsem odeslal, tak jsem si uvědomil, že to není kompletní, doplnění „Držím se konvence, že pokud není explicitně zadáno jedná se o ABC a platí že jsou v pořadí CCW“, tak aspoň bylo psáno a používáno.
OT: Trojúhelníky používám už jen snad definované třemi 3d souřadnicemi a definicí CW nebo CCW(což je obvykle default), a pak mám ještě jeden v autě…
A až tě to přestane bavit, tak se koukni na Prolog.A až zjistíš, že k tomu není žádný software, ve kterém by se to dalo rozumně ladit, tak se vrať zpátky na zem.
Tiskni
Sdílej: