OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
for (int i=0; i< 4; ++i){
System.out.println(i);
}
for (int i=0; i< 4; i++){
System.out.println(i);
}
kody se lisi v inkrementaci a vypisuji stejne hodnoty.
i++
nejdříve se v daném kontextu použije aktuální hodnota proměnné i
a potom se inkrementuje. Pokud použiješ ++i
nejdříve se inkrementuje a potom se použije výsledná hodnota. Nejlépe to uvidíš na příkladu. Zkus si si někde bokem následující kód:
int i = 5; int j = 5; System.out.println(i++); System.out.println(++j);
for(int i=0;i<3;++i)
jsem predpokladala vystup [1,2], zarazilo me, ze neni mezi nimi rozdil.
++i
v for(int i=0;i<3;++i)
není žádný, proto je úplně jedno, jak tu inkrementaci použiješ.
Ten rozdíl jde poznat jen ve výrazech, kde tu inkrementovanou proměnnou rovnou i použiješ. Z hlavy mě napadají akorát tyto příklady: System.out.println(i++);
nebo i = ++i + 3;
.
Nicméně mi přijde trošku prasácké takové věci psát. Člověk si možná ušetří jeden řádek, kam by dal tu inkrementaci než/potom co by chtěl tu proměnnou použít, ale kdo to má potom luštit, když je víc takových věcí na jednom řádku. Ještě větší sranda potom je, když je to v C++ a motají se do toho ukazatele.
void
). for
cyklus je tedy možné použít třeba takhle:
public class Pocitadlo { private final int konec; private int pocitadlo = 0; public Pocitadlo(int konec) { this.konec = konec; } public boolean isKonec() { return pocitadlo < konec; } public void dalsi() { this.pocitadlo += 1; } public static void main(String... args) { for(Pocitadlo pocitadlo = new Pocitadlo(); pocitadlo.isKonec(); pocitadlo.dalsi()); } }
isContinue()
.
Java však umí i foreach, kterému při zpracování kolekcí dávám jednoznačně přednost.
Tiskni
Sdílej: