Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Ahojte vsichni.
Mam nekolik odkazu:
<a href="/dafuq/lol/1/">1</a>
<a href="/dafuq/lol/2/">2</a>
<a href="/dafuq/lol/3/">3</a>
<a href="/dafuq/lol/4/">...</a>
<a href="/dafuq/lol/8/">8</a>
<a href="/dafuq/lol/9/">9</a>
Potrebuju z nich dostat tu cislovku na konci odkazu (napr. <a href="/dafuq/lol/9/">9</a>) pomoci regularniho vyrazu. Jak to mam udelat? Regexy mi vubec, vubec nejdou. Predem diky za pomoc
Řešení dotazu:
Uz jsem to vyresil
<a href="/dafuq/[^/]*/([^/\"]*)/">[^<>/]*</a>
xmllint
. Ta umí parsovat HTML o něco lépe.
for $x in doc("input.html")//a return substring-before(substring-after($x/@href, 'lol/'), '/')Možná to nevypadá tak elegantně jako regexp, ale poradí si to i s více odkazy na řádku, zalomenými atributy, komentáři...
lynx -dump -listonly -nonumbers http://abclinuxu.cz/Na vytáhnutí odkazů z HTML to je velice praktické. Pak už ty regulární výrazy lze použít snadno.
Na parsování HTML bych doporučil nástroje k tomu určené a ne regulární výrazy.
$ vim get_a_href.py #! /usr/bin/env python # -*- coding: utf-8 -*- import sys from lxml.html import parse if (len(sys.argv) != 2): print "Usage: %s FILENAME or URL" % sys.argv[0] sys.exit() page = parse(sys.argv[1]) urls = page.xpath('//a/@href') for url in urls: print url $ chmod +x get_a_href.py
<html> <a href="/dafuq/lol/1/">1</a> <a href="/dafuq/lol/2/">2</a> <a href="/dafuq/lol/3/">3</a> <a href="/dafuq/lol/4/">4</a> <a href="/dafuq/lol/5/">5</a> <a href="/dafuq/lol/6/">6</a> <a href="/dafuq/lol/7/">7</a> <a href="/dafuq/lol/8/">8</a> <a href="/dafuq/lol/9/">9</a> </html>Lze všechny URL získat takto:
xpath -q -e '//a/@href' soubor.xmlVýsledek:
href="/dafuq/lol/1/" href="/dafuq/lol/2/" href="/dafuq/lol/3/" href="/dafuq/lol/4/" href="/dafuq/lol/5/" href="/dafuq/lol/6/" href="/dafuq/lol/7/" href="/dafuq/lol/8/" href="/dafuq/lol/9/"
/dafuq/lol/1/ /dafuq/lol/2/ /dafuq/lol/3/ /dafuq/lol/4/ /dafuq/lol/8/ /dafuq/lol/9/nebo
1, 2, 3, 4, 8, 9jinak než sedem? Obvykle používám xsltproc, což je na některé drobnosti zbytečně těžký kalibr. Na jednodušší věci momentálně používám program xqilla, ale úplně mi nesedí.
xpath
vyměnit volání metody toString
za getNodeValue
a případně dál upravit dle potřeby.
#!/usr/bin/perl -w use XML::XPath; $xpath = XML::XPath->new(ioref => \*STDIN); my $names = $xpath->find('//a/@href'); for my $node ($names->get_nodelist) { $_ = $node->getNodeValue; s|^.*/([^/]*)/$|$1|; print $_, "\n"; }A to je celé. Volby jsou pryč, vstupem je STDIN. Dělá to jen to, co chce tazatel, ale přímo z HTML.
Tiskni
Sdílej: