plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
Aplikacia ktora ma bezat aj na desktope aj na mobile nie je uplne jednoduche vytvorit uz len kvoly roznemu sposobu ovladania. Na mobile je dotykove kym dekstop pouziva klavesnicu a mys. Aplikacia pojde prelozit aj spustit na obydvoch platformach len to nebude prakticke.Neni ale problem si udelat jednu aplikaci s ruznymi GUI, coz se zrovna v QT dela celkem snadno. Vyhoda je i pak v tom, ze kdyz si pripoji telefon pres HDMI k monitoru a pripoji k nemu klavesnici a mys, tak si muze prepnout aplikaci do desktopoveho GUI a naopak pri pouziti na tabletu (myslim tablet jako delala treba IBM) v tablet modu, tak muze pouzit dotykove GUI. Aplikace s GUI v QT neni vubec spatna ani na telefonu, zejmena pokud mate telefon s klavesnici - muzete pak prepinat fokus pomoci tab, coz je ve spouste aplikaci rozbite. Vrcholem je defaultni zamykaci obrazovka v androidu, kde nejde klavesnici zadat pin.
Jak to tedy je? Jsem schopen s QT vyvijet jednotne GUI, ktere bude frcet i na androidu?Na tohle už odpověděli jiní vejš, dodám k tomu jen, že psát nativní aplikace pro Android pro začátečníka nebude tak jednoduchý jako v Javě pro to Javovské API.
Jak to tedy je? Jsem schopen s QT vyvijet jednotne GUI, ktere bude frcet i na androidu?Ne. GUI by IMHO ani nemělo být stejné na desktopu a telefonu. Můžeš mít společný přenositelný kód (zejména logiku apod.), ale vždycky budeš potřebovat části specifické pro danou platformu, minimálně GUI a interakce se systémem.
A program pak vlastne posila signaly a ceka na odpovedi od nejake instance toho QT v systemu? A to QT jenom kresli formulare?Qt není jen o GUI a nemá nějakou jednu systémovou instanci, je to kolekce C++ knihoven + nástroje, celý framework. Mimo GUI obsahuje i abstrakce nad I/O (soubory, filesystém, ...), síťový záležitosti a spoustu dalšího. Signály v Qt jsou interní záležitost, s UNIXovými nebo jinými sygnály nemají nic společného. Je to v podstatě jen taková pomůcka při programování (pomíjím zde D-Bus).
V cem potom nejlepe takove veci zkouset? C moc neumim, ale je mi asi blizsi, nez java, protoze jsem kdysi delal PHP a hral jsem si s C pro jednocipy, takze syntaxe mi celkem vyhovuje.Podle toho, co píšeš, mi přijde, že si můžeš zvolit prakticky co chceš a nedá se jednoznačně určitě, co bys měl vyzkoušet. Je to víceméně na tobě. C++ má dost příkrou učící křivku a není úplně triviální porozumět všemu a psát to správně. Možná máš lepší spíš jít do tý Javy, určitě je to snaží na naučení, zejména jestli plnáuješ psát věci pro Android. Akorát dej bacha na to, že spousta lidí bere Javu a Javovské pojetí OOP hrozně nábožensky - tomu je dobrý se vyhnout obloukem. Na druhou stranu pro low-level věci je zase určitě vhodnější znalost C/C++. Možná bys měl vůbec nejlepší si zkusit napsat a rozchodit nějakou jednoduchou Hello World aplikaci v několika různých jazycích/frameworcích/technologiích a porovnat si zážitky. TL;DR je to na tobě, doporučuju vyzkoušet a ptát se konkrétněji.
pro male aplikace s par buttony a text poli, ktere budou odesilat nastaveni pres seriak do nejake HW deskyPodla mna na toto ti staci qml + 1, 2 triedy v C++, ktore budu implementovane ako qml komponent s metodami komunikujucimi s tvojim HW (taky wrapper) a tieto metody bude poskytovat javascriptu v qml (ak ti nieco hovoria vzory, prirovnal by som to k fasade alebo adapteru). Potom budes k tym funkciam pristupovat cez javascript v qml
A da se programovat v cistem C? C++ je pro mne velka neznama.Qt je pisane tak, aby si sa velmi o pamat nemusel starat, objekty v Qt funguju na principe shallow copy (nekopiruje sa cely objekt, kym nerobis v nom zmeny) a dokonca maju reference countre a spravaju sa potom ako smart pointre. "new" ani nejako nepouzijes Dokazal by mi nekdo vysvetlit, jak to funguje?
Dokazal by mi nekdo vysvetlit, jak to funguje?Ako framework. Qt ma vlastne keywordy a preto musia prechadzat jednym prekompilatorom navyse ("moc"), ale a sa mimo to predstavit ako velka sada kniznic s jednou filozofiou (signaly a sloty + shallow kopie objektov)
program i GUI je jedna vecTo zalezi cisto na tebe, na vyber je
Tiskni
Sdílej: