Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.
Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.
Shellbeats je terminálový hudební přehrávač pro Linux a macOS, který umožňuje vyhledávat a streamovat hudbu z YouTube, stahovat odtud skladby a spravovat lokální playlisty. Pro stahování dat z YouTube využívá yt-dlp, pro práci s audiostreamy mpv. Je napsán v jazyce C a distribuován pod licencí GPL-3.0, rezpozitář projektu je na GitHubu.
Byla vydána nová verze 26.1.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. S podporou hardwarového dekódování videa. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl po deseti měsících od vydání verze 1.3 vydán ve verzi 2.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Guido van Rossum, tvůrce programovacího jazyka Python, oslavil 70. narozeniny. Narodil se 31. ledna 1956 v nizozemském Haarlemu.
OpenClaw je open-source AI asistent pro vykonávaní různých úkolů, ovládaný uživatelem prostřednictvím běžných chatovacích aplikací jako jsou například WhatsApp, Telegram nebo Discord. Asistent podporuje jak různé cloudové modely, tak i lokální, nicméně doporučován je pouze proprietární model Claude Opus 4.5 od firmy Anthropic v placené variantě. GitHubová stránka projektu OpenClaw.
Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
#!/bin/bash
echo "Jméno"
echo -n "Zadejte Jméno: "
read jmeno
echo
case $jmeno in
toto je v pohodě, ale nevím zde za to přidat jěště
echo -n "zadejte věk: "
read vek ?
zde je můj celý skript jak to myslím, oboje na sebe navazuje
#!/bin/bash
echo "Jméno"
echo -n "Zadejte Jméno: "
read jmeno
echo
case $jmeno in
Franta Hruška|starej) echo "Ale notak, zadej číslo" ;;
Franta Hruška|18) echo "Pěkně lžeš" ;;
Franta Hruška|35) echo "Toto je správně staříku" ;;
esac
jde mi o to aby zadal nejdřív jméno,poté věk a podle toho se zobrazí přes echo nějaká prkotina.
prosím o radu, nebo jestli aspoň jsem na dobré cestě, jsem samouk přivítám každou pomoc.
Děkuji :)
case v case (if)
#!/bin/bash
echo "Jméno";
echo -n "Zadejte Jméno: ";
read jmeno;
echo -n 'věk: ';
read vek
case $jmeno in
"Franta Hruška")
case $vek in
"moc starej")
echo "Ale notak, zadej číslo"
;;
"18")
echo "Pěkně lžeš"
;;
"35")
echo "Toto je správně staříku"
;;
esac
;;
esac
read -p "Zadejte Jméno: " jmeno read -p "Zadejte Věk: " vekVicenasobne polozky muzes dat, pokud obsahuji mezeru, je potreba do uvozovek,
echo case $jmeno in "Franta Hruška"|Franta|Hruška) echo "Ahoj Franto (a/nebo) Hruško..." ;; *) echo "Zadano nic, nebo se nezname..." ;; esaczde v prispevku kdyz vkladas formatovany text, oznac ho a vyber znacku (pre), text zustane predpormatovanej a citelnej ;)
Tiskni
Sdílej: