Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
#!/usr/bin/python def Seznam(): items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]za něco, co načte seznam ze souboru ale bude se tvářit ten seznam jako v prvním příkladu. Zkoušel jsem tohle ale je to nesmysl.
#!/usr/bin/python def Seznam(): file = open("/tmp/seznam", "r") list = file.readlines()Soubor /tmp/seznam
#!/usr/bin/python items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]ten obsah souboru /tmp/seznam bych mohl ještě nadefinovat takto, jestli to něčemu popůže (bez nazvu seznamu)
#!/usr/bin/python [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]Zkoušel jsem to i importovat ale bez výsledku. Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnné
var = "nazevsouboru" import varPoradí někdo?
import json lst = [1, 2, 3, 4, 5] fw = open('filename.json', 'w') json.dump(list, fw) fw.close()Načtení:
import json fw = open('filename.json', 'r') lst = json.load(fw) fw.close()Výhoda je v tom, že to funguje i na další datové typy, jako třeba
dict
.
eval()
s rozumem, pro tento typ úlohy je naprosto nevhodná. Je třeba rozlišovat mezi datovým souborem a skriptem, který si může dělat co se mu zlíbí.
eval
je koncentrovany zlo a na jeho pouziti by mel byt zbrojni pas. Kdyz uz bych chtel cist pajtni reprezentaci, tak v modulu ast
je funkce literal_eval()
ktera se da pouzit stejne dobre a neni zdaleka tak brisantni To čtení z toho souboru je v podstatě dobře, ale formát toho souboru správně není.
Pokud bych se nechtěl učit ten JSON, tak musím vědět, že funkce readlines()
čte jednotlivé řádky souboru a ty pak vrací jako seznam (list).
Z toho teda vyplývá, že ty položky seznamu musím mít vždy jednu položku na řádek.
Druhá varianta by byla uložit do souboru hodnoty oddělené čárkou a ty potom oddělit do seznamu pomocí metody split(separator)
, kde separátor by byla ta čárka.
Kombinací těchto dvou postupů lze dobře zpracovat tzv. CSV soubor.
echo '1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8' > /tmp/seznam
python2:
map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' )
python3:
list( map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' ) ) )
Neuvedl jsi podrobnosti, takže těžko zvolit optimální řešení. Mimo již uvedených možností lze ještě např. využít:
Na py.cz najdeš dost zdrojů pro pochopení základů, bylo by dobré, aby jsi dotazy pokládal až si tyto základy sám nastuduješ. Měl jsi problém s importem modulu, tak se podívej jak se s moduly pracuje.
Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnnévar = "nazevsouboru" import var
var = __import__("nazevsouboru")Ale to uz je vyssi divci a dokud nebudes vedet jak fungujou jmenny prostory tak bys takovy veci nemel delat pacz se s nima da (ne)pekne strelit do nohy. Importuje se kod a tedy bys z principu mel vedet co importujes – na deserializaci dat ze souboru ti kolegove vyse poradili zpusobu vic nez dost.
Tiskni
Sdílej: