Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
#!/usr/bin/python def Seznam(): items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]za něco, co načte seznam ze souboru ale bude se tvářit ten seznam jako v prvním příkladu. Zkoušel jsem tohle ale je to nesmysl.
#!/usr/bin/python def Seznam(): file = open("/tmp/seznam", "r") list = file.readlines()Soubor /tmp/seznam
#!/usr/bin/python items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]ten obsah souboru /tmp/seznam bych mohl ještě nadefinovat takto, jestli to něčemu popůže (bez nazvu seznamu)
#!/usr/bin/python [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]Zkoušel jsem to i importovat ale bez výsledku. Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnné
var = "nazevsouboru" import varPoradí někdo?
import json lst = [1, 2, 3, 4, 5] fw = open('filename.json', 'w') json.dump(list, fw) fw.close()Načtení:
import json fw = open('filename.json', 'r') lst = json.load(fw) fw.close()Výhoda je v tom, že to funguje i na další datové typy, jako třeba
dict
.
eval()
s rozumem, pro tento typ úlohy je naprosto nevhodná. Je třeba rozlišovat mezi datovým souborem a skriptem, který si může dělat co se mu zlíbí.
eval
je koncentrovany zlo a na jeho pouziti by mel byt zbrojni pas. Kdyz uz bych chtel cist pajtni reprezentaci, tak v modulu ast
je funkce literal_eval()
ktera se da pouzit stejne dobre a neni zdaleka tak brisantni
To čtení z toho souboru je v podstatě dobře, ale formát toho souboru správně není.
Pokud bych se nechtěl učit ten JSON, tak musím vědět, že funkce readlines()
čte jednotlivé řádky souboru a ty pak vrací jako seznam (list).
Z toho teda vyplývá, že ty položky seznamu musím mít vždy jednu položku na řádek.
Druhá varianta by byla uložit do souboru hodnoty oddělené čárkou a ty potom oddělit do seznamu pomocí metody split(separator)
, kde separátor by byla ta čárka.
Kombinací těchto dvou postupů lze dobře zpracovat tzv. CSV soubor.
echo '1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8' > /tmp/seznam
python2:
map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' )
python3:
list( map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' ) ) )
Neuvedl jsi podrobnosti, takže těžko zvolit optimální řešení. Mimo již uvedených možností lze ještě např. využít:
Na py.cz najdeš dost zdrojů pro pochopení základů, bylo by dobré, aby jsi dotazy pokládal až si tyto základy sám nastuduješ. Měl jsi problém s importem modulu, tak se podívej jak se s moduly pracuje.
Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnnévar = "nazevsouboru" import var
var = __import__("nazevsouboru")Ale to uz je vyssi divci a dokud nebudes vedet jak fungujou jmenny prostory tak bys takovy veci nemel delat pacz se s nima da (ne)pekne strelit do nohy. Importuje se kod a tedy bys z principu mel vedet co importujes – na deserializaci dat ze souboru ti kolegove vyse poradili zpusobu vic nez dost.
Tiskni Sdílej: