Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
local
, nebo toto použít při jejich přiřazení.
echo
. Některé bere "-e" jako argument, jiné ne. Nemůžete tedy spolehlivě vypsat "-e". --
to neinterpretuje jako konec argumentů. Zbývá tedy použít print, echo je prostě nebezpečné. Můžou za to v podstatě GNU rozšíření přidávající různé argumenty. Pak taky demence, která uřezává znaky nových řádků z výstupu programu do proměnné. Musíte pak v podstatě řešit hacky typu použití print pro vypsání náhodného znaku za příkazem, a ten pak odříznout. Další programy přidávají newline úmyslně. takže musíte odříznout ten znak a jeden newline. Bash ale sám odřízne všechny newline znaky, co jsou nakonci.
#!/bin/sh for FILENAME_BASE64 in $(find . -type d -exec base64_fn.sh {} \;) do FILENAME=$(printf '%s' "${FILENAME_BASE64}" | base64 -d; printf x) FILENAME="${FILENAME%?}" printf '%s\n' "${FILENAME}" donebase64_fn.sh:
#!/bin/sh printf '%s' "${1}" | base64
echo -e "$(echo -ne "ABCDEFGH" | hexdump -ve '1/1 " x%02x"' | tr ' ' '\\')"Oba potřebné program busybox má. Navíc odpadá program na zpětný převod, (ba)sh ji udělá sám.
echo -e
? V busyboxu funguje, ale v dash
i:
$ echo -e "\x41\x42\x43\x44\x45\x46\x47\x48\x0a" -e \x41\x42\x43\x44\x45\x46\x47\x48\x0a
x%03o
pro oktal čísla. Sežere to pak
$ printf '%s' "ABCDEFGH" | hexdump -ve '1/1 " %03o"' | tr ' ' '\\' \101\102\103\104\105\106\107\110 $ printf '%b' "\101\102\103\104\105\106\107\110" ABCDEFGH
dash
i:
jardik@Jardik-PC:~/Downloads$ dash $ printf "\x41\x42\x43\x44\x45\x46\x47\x48\x0a" \x41\x42\x43\x44\x45\x46\x47\x48\x0a $ type printf printf is a shell builtin $
00 0A
.
# Handle symlinks PROGRAM="$0" while [ -L "$PROGRAM" ]; do PROGRAM=`readlink -f "$PROGRAM"` printf 'symlink to: %s\n' "\"${PROGRAM}\"" done printf 'cd to: %s\n' \""`dirname \"$PROGRAM\"`"\" cd "`dirname \"$PROGRAM\"`"Autor se snažil být chytrý a počítal se symlinkama. Snaží se dostat adresář, kde se nachází spouštěný skript. A nepochodil. Můj se nachází v
/home/jardik/Apps/FreeRapid-0.9u4<newline>
, a on se snaží cd
do /home/jardik/Apps/FreeRapid-0.9u4
, který neexistuje.
znak nového řádku v názvu souboru může použít jen nějaký šťouraNo právě - když hrozí, že zpracováváš soubory od náhodných útočníků ze sítě…
Hodně programátorů zapomíná používat uvozovky a pak se jim skripty rozbíjejí při prvním výskytu mezery v názvu souboru (ahoj autotools!). Když né mezery, tak se to zas rozbije, pokud je v názvu souboru znak nového řádkuOno napsat v bashi skript který přežije newlines v názvech souborů je dost komplikované.
Třeba echo. Některé bere "-e" jako argument, jiné ne.-n je ještě lepší, to neprojde snad nikde.
Tak kde to teda nefunguje?Vždyť sis sám odpověděl přesně tím co jsem napsal - všude.
Tiskni
Sdílej: