Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
try: getfile('test.py') except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py neexistuje' except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py existuje, ale obsahuje syntaxní chybu' except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py existuje, neobsahuje syntaxní chybu ale proměnná VAR neexistuje' except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py existuje, neobsahuje syntaxní chybu, proměnná VAR existuje ale je prázdná'Děkuji za rady
Řešení dotazu:
try: # ... except IOError: # ... except OSError: # ... except Exception: # ...
už minule ti někdo radil, abys řekl, co se vlastně snažíš udělat.jj, proto jsem to tak rozepsal..
Všechny ty výjimky má vyhazovat getfile?nee, chtěl bych aby je vyhodil systém, getfile je jen moje funkce a ta nic nevyhazuje
O co tam jde s tou proměnnou VAR?pokud bude prázdná ta proměnná nebo nebude existovat, nemám z čeho vycházet/script nemá na základě čeho dál pokračovat
filename = 'file.py' import filenameDíky
Prečo musí byť v tom súbore uložená nejaká informácia práve do premennej? Nestačí, aby ten súbor obsahoval text, json, yaml, csv, ... a načíta sa to pomocou príslušných funkcií (a v takom prípade by bolo úplne jedno, ako sa ten súbor volá a či sú v názve medzery).Pokud bych upravil script, tak bych mohl načítat potřebná data jako text, navíc bych tak mohl spojit více akcí v jednu a do jednoho souboru uložit více informací a načíst je v jednom místě všechny naráz.Asi by to bylo i lepší. otázkou je jaký přínos to bude mít pro můj stávající dotaz.
Pokud nám tedy sdělíš strukturu souboru, který chceš načíst a co z něj chceš načíst, tak ti poradíme, jak to udělat na několika řádcích - nebo třeba jen na jednom.A máš na mysli něco konkrétního tou strukturou ? Nebo stačí, že tem budou jen texty čísla a cesty k souborům ? Dík
imp
, případně ve 3.x importlib
nebo na druhou stranu pomocí exec
, open()
a .read()
, ale zásadní otázkou zůstává proč a od toho se všechno odvíjí.
import importlib
dynamicky_nacteny_modul = importlib.import_module(nazev_modulu_jako_string)
print(dynamicky_nacteny_modul.__dict__[nazev_promenne_jako_string])
VAR = 111
Pak v Pythonu stačí:
import imp
mod = imp.loadsource('foo', 'foo.py')
print mod.VAR
Je to ale VELMI špatný nápad, co když ve foo.py bude něco navíc, třeba smazání home? Importem to Python provede.
import subprocess
subprocess.call(['rm', '-rf', '/cesta/k/memu/home/'])
VAR = 111
Takže jak bylo výše, co třeba JSON? Bude soubor foo.json:
{"VAR": 111}
A v Pythonu stačí:
import json
foo = json.load(open('foo.json', 'r'))
print foo['VAR']
Je to ale VELMI špatný nápad, co když ve foo.py bude něco navíc, třeba smazání home? Importem to Python provede.Dá se k tomu použít
ast.literal_eval()
.
Tiskni
Sdílej: