Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Řešení dotazu:
sudo -u $DAEMONUSER ffmpeg -loglevel quiet -i $source -vn ... \ -f mpegts - | sudo -u $DAEMONUSER ffmpeg -loglevel quiet \ -f mpegts -i - -c copy ... $dst $index \ -f mpegts -c copy -f mpegts udp://@$udp_dst & echo $! > $PIDFILE
${PIPESTATUS[@]}
což vám vrátí všechny PID procesů, které jsou spojené rourou. Ty pak pozabíjíte jedním killnutím.
Bez bashe je zjištění všech PID složitější -- vyžaduje větší znalost file deskriptorů. Přičemž bude takové řešení výrazně nepřehlednější (pokud to má být stále one-liner). Další způsob (méně spolehlivý) je: zjistit poslední PID pomocí !$ (tak jak to máte) a pomocí utilitky ps a programu awk nebo sed si vytáhnout všechny PID u stejného subprocesu.
( ffmpeg..|ffmpeg.. )& echo $!
Nevím proč mi to nenapadlo dřív :).
# cat /var/run/ffmpeg/109.pid 28767
28767 ? S 0:00 /bin/sh /etc/init.d/ffmpeg-hls-restream startVypadá to takto:
28767 ? S 0:00 /bin/sh /etc/init.d/ffmpeg-hls-restream start 28768 ? S 0:00 \_ sudo -u vlc /usr/local/bin/ffmpeg -loglevel quiet -i udp://@... 28769 ? S 0:00 \_ /usr/local/bin/ffmpeg -loglevel quiet -f mpegts -i - -c copy ...Po killu 28767 zmizí jen ten jeden řádek, ale ty ffmpegy si žijou dál. Divný. :(
start-stop-daemon --stop --signal 9 --oknodo --pidfile "$PIDFILE" --exec /usr/local/bin/ffmpeg
Předpokládám, že sudo využíváš pouze pro přepnutí na jiného uživatele. Místo sudo bych použil přímo start-stop-daemon a ffmpeg rouru by jsem spouštěl ze skriptu $DAEMON_WRAPPER:
start-stop-daemon --start --quiet --pidfile $PIDFILE
--chuid $DAEMONUSER --background --make-pidfile --exec $DAEMON_WRAPPER -- $ARGS
Vše poté zabiješ pomocí:
pkill -P $(cat $PIDFILE)
Proměná $ARGS se využívá k předání parametrů skriptu $DAEMON_WRAPPER, je na tobě co všechno mu budeš předávat. Wrapper bude zajišťovat spuštění pouze jedné instace ffmpeg roury, v init.d skriptu máš cyklus for, který postupně spouští X různých instací. Závorky zruš, stejně jako sudo a ukládání PID do PIDFILE na konci roury, to zařídí start-stop-daemon. Pod pojmem "ffmpeg roura" mám na mysli (tj. celou jednu instaci):
FFMPEG1 PARAM_1 PARAM_N |FFMPEG2 PARAM_2 PARAM_N
start-stop-daemon zařídí forknutí wrapperu na pozadí, spuštění pod definovaným uživatelem, vytvoření $PIDFILE, kde bude PID právě tohoto forknutého wrapperu, ve kterém budeš spouštět ffmpeg rouru bez přesunu na pozadí (tj. žádný ampersand na konci roury), ffmpeg roura má jako rodiče právě wrapper, takže když pozabíjíš jeho potomky, máš vyřešeno. Ano, uděláš to příkazem pkill místo "start-stop-daemon --stop", protože rodič se ukončí sám, jakmile budou pozabíjeni potomci, protože nedělá nic jiného než, že čeká na jejich dokončení. Na vhodném místě si ještě smaž PIDFILE, třeba v init.d skriptu po pozabíjení potomků. Můžeš jim nejprve poslat SIGTERM, vyčkat, sjistit pomocí pgrep zda-li ještě potomci běží a případně jim poslat SIGKILL, pokud budou běžet i po uplynutí definované doby.
$ man start-stop-daemon
Ne, takto jsem to vůbec nemyslel. Psal jsem, ať si uděláš skript $DAEMON_WRAPPER, do kterého vložíš spouštění ffmpeg a případné potřebné argumenty mu předáš pomocí proměné $ARG. Možná ti níže uvedený fragment pomůže v pochopení jak jsem to myslel.
# vim init.d/ffmpeg-hls-restream
...
DAEMON_WRAPPER=/usr/local/bin/ffmpeg_wrapper.sh
...
do_start() {
...
start-stop-daemon --start --quiet --pidfile $PIDFILE --chuid $DAEMONUSER --background --make-pidfile --exec $DAEMON_WRAPPER -- $ARGS
...
do_stop() {
...
pkill -P $(cat $PIDFILE)
...
# vim /usr/local/bin/ffmpeg_wrapper.sh
...
if [ $vcodec ]; then
/usr/local/bin/ffmpeg -loglevel quiet -i $source -flags -global_header -profile:v baseline -c:v $vcodec -b:v $bitrate -maxrate $vbvmaxrate -bufsize $vbvbufsize \
-deinterlace -vf "crop=in_w$vcrop:in_h$vcrop,scale=$width:$height" -keyint_min $keyint_min -g $gop -c:a $acodec -b:a $abitrate -ar $asrate \
-f mpegts - | /usr/local/bin/ffmpeg -loglevel quiet \
-f mpegts -i - -c copy -hls_time $seglen -hls_list_size $numsegs -hls_base_url $index_url -hls_flags delete_segments -hls_segment_filename $dst $index \
-f mpegts -c copy -f mpegts udp://@$udp_dst
...
ffmpeg ... | ffmpeg .... | ffmpeg ... & ps -o "%p %c" --no-headers --ppid $$ | sed -n '/ffmpeg\|vlc/{s/ffmpeg//;s/vlc//;p}' | tr -d '\n' > pid.txt
Řešení s file deskriptory bych vám také mohl nabídnout, ale jelikož to máte stejně ve skriptu, který spouštíte (tj. máte rodiče a jeho pid se nechá získat pomocí $$), není nutné to hned hrotit :); tohle by mělo vrátit co potřebujete. Stačit by mělo už jen kill -9 $(cat pid.txt).
Tiskni
Sdílej: