OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
import cursestak se bude načítat tento soubor
/usr/lib/python3.4/curses/__init__.pyjenže v tomto souboru se načítá
from _curses import *a pak se v jiných funkcích volá (stále v tom stejném souboru)
import _curses, cursesJelikož umím jen PHP tak mi není jasné, proč volá soubor
/usr/lib/python3.4/curses/__init__.pyzase sám sebe a taky nechápu proč se to nezacyklí ? Taky mi není jasné ten import
from _curses import *soubor ani adresář s názvem _curses neexituje, tak odkud se to načítá ? Děkuji za informace
from _curses import *
nejspíš importuje /usr/lib/python3.4/lib-dynload/_curses.cpython-34m.so
, což by měl být python module v C/C++ link
A zacyklení importu nevím, možná to řeší sám python, stejně jako mnohonásobný import?
Každopádně zajímavý dotaz. Ani jednou odpovědí si nejsem na 100% jistý, pokud by to byl někdo schopen potvrdit/vyvrátit, rád bych se dozvěděl víc.
Modul _curses je naprogramován v jazyku C, takže zkompilovanou binárku nalezneš na jiném místě než moduly v čistém Pythonu:
$ ipython
In [1]: import _curses
In [2]: _curses.__file__
Out[2]: '/usr/lib/python2.7/lib-dynload/_curses.so'
K zacyklení není důvod, ty zavoláš "import curses", který načte obsah /usr/lib/python2.7/curses/__init__.py, kde se pouze jednou zavolá "from _curses import *". Teprve když zavoláš fci curses.initscr(), tak se v této fci zavolá "import _curses, curses", je to tam jen kvůli specifikaci jmeného prostotu. Modul _curses totiž také obsahuje fci initscr(), takže když jí chceš zavolat ve fci curses.initscr(), musíš uvést jednoznačnou specifikaci _curses.initscr(). Některé konstanty z C modulu jsou k dispozici až po zavolání fce _curses.initscr(), proto se udělala fce curses.initscr(), která zajistí předání těchto konstant i do modulu curses.
Význam "from _curses import *" je takový, že vše z modulu _curses budeš mít přístupné přes notaci curses.*, pokud nedojde k přetížení fce jako v případě initscr(), pak k této přetížené fci musíš přistupovat výše uvedeným způsobem.
Snad jsem se nikde nesekl, případně mě opravte.
Tiskni
Sdílej: