Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
print("1/x=y")Tady začíná ten testovací blok
try:Zde se definuje proměnná x
x = int(input("Zadajte x: "))Na tomhle řádku je
int
což znamená celá čísla. Pak následuje input
pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstup
y = 1/xTady se praví, do proměnné
ypřiřaď výsledek z 1/x Tomuhle řádku moc nerozumím, jde o formátování výstupu?
print("y=1/{}={}".format(x, y))
except ValueError:
Tady je definována chyba, v tomto případě asi chyba hodnoty.
Řešení dotazu:
Na tomhle řádku je int což znamená celá čísla. Pak následuje input pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstupJen aby nedošlo k omylu, nejdříve je input, teprve po jeho provedení následuje int.
print("y=1/{}={}".format(x, y))je popsáno tady. Lze to zapsat i takto:
print("y=1/%d=%d" % (x, y))Obojí funguje trochu jako printf v C. V Pythonu tohle formátování umí spoustu užitečných věcí, tak doporučuju dokumentaci pročíst :) V tomhle příkladu se
x
dosadí namísto prvních {}
a y
namísto druhých závorek.
No a výjimka ValueError
se vyhazuje právě v případech, kdy něco nejde převést na něco jiného. Tedy když uživatel zadá "aerjdnv" namísto čísla.
To znovu-zeptání se na věk by se pak udělalo v ošetření té výjimky:
try: x = int(input("Zadajte x: ")) except ValueError: try: x = int(input("Zadajte x (musí být číslo): ")) except ValueError: exit(1)což nevypadá moc hezky, ale zeptalo by se to znovu. Program tohoto stylu se tu řešil nedávno, tak se když tak mrkněte, v diskuzi v poradně jsou řešení.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-
while True: try: print ("Zadej celé číslo") vstup = input (" ") vstup = int(vstup) print ("Zadal jsi", vstup) break except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Nicméně si nejsem jistý, jestli jsem ten příklad pochopil celý, tak se ho zase pokusím projít řádek po řádku a říct co který řádek dělá. Pokud se někde dopustím chyby, tak mne prosím, upozorněte.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-První řádek pravý, že bude použit python 3 a text bude v UTF-8 kódování
while True:Prováděj to co je uvnitř dokud není není pravda, že (dokud není splněna podmínka)
try:Tady začíná testování
print ("Zadej celé číslo")Výzva k zadání celého čísla
vstup = input (" ") vstup = int(vstup)Tyhle dva řádky definují proměnnou vstup. První praví, že do této proměnné je vložen uživatelský vstup, druhý, že to má být celé číslo. Vím, že se to dá zapsat i do jednoho řádku, jako je to v tomto příkladu, ale tento postup se mi zatím zdá čitelnější. Tento řádek vypisuje vstup
print ("Zadal jsi", vstup)Na internetu je často k vidění i tento zápis
print ("Zadal jsi"), vstupAle ten v Pythonu3 nefunguje, respektive, končí chybou.
breakTento příkaz přeruší cyklus
except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Tady je ošetření chyby
Tiskni
Sdílej: