Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
print("1/x=y")Tady začíná ten testovací blok
try:Zde se definuje proměnná x
x = int(input("Zadajte x: "))Na tomhle řádku je
int
což znamená celá čísla. Pak následuje input
pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstup
y = 1/xTady se praví, do proměnné
ypřiřaď výsledek z 1/x Tomuhle řádku moc nerozumím, jde o formátování výstupu?
print("y=1/{}={}".format(x, y))
except ValueError:
Tady je definována chyba, v tomto případě asi chyba hodnoty.
Řešení dotazu:
Na tomhle řádku je int což znamená celá čísla. Pak následuje input pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstupJen aby nedošlo k omylu, nejdříve je input, teprve po jeho provedení následuje int.
print("y=1/{}={}".format(x, y))je popsáno tady. Lze to zapsat i takto:
print("y=1/%d=%d" % (x, y))Obojí funguje trochu jako printf v C. V Pythonu tohle formátování umí spoustu užitečných věcí, tak doporučuju dokumentaci pročíst :) V tomhle příkladu se
x
dosadí namísto prvních {}
a y
namísto druhých závorek.
No a výjimka ValueError
se vyhazuje právě v případech, kdy něco nejde převést na něco jiného. Tedy když uživatel zadá "aerjdnv" namísto čísla.
To znovu-zeptání se na věk by se pak udělalo v ošetření té výjimky:
try: x = int(input("Zadajte x: ")) except ValueError: try: x = int(input("Zadajte x (musí být číslo): ")) except ValueError: exit(1)což nevypadá moc hezky, ale zeptalo by se to znovu. Program tohoto stylu se tu řešil nedávno, tak se když tak mrkněte, v diskuzi v poradně jsou řešení.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-
while True: try: print ("Zadej celé číslo") vstup = input (" ") vstup = int(vstup) print ("Zadal jsi", vstup) break except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Nicméně si nejsem jistý, jestli jsem ten příklad pochopil celý, tak se ho zase pokusím projít řádek po řádku a říct co který řádek dělá. Pokud se někde dopustím chyby, tak mne prosím, upozorněte.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-První řádek pravý, že bude použit python 3 a text bude v UTF-8 kódování
while True:Prováděj to co je uvnitř dokud není není pravda, že (dokud není splněna podmínka)
try:Tady začíná testování
print ("Zadej celé číslo")Výzva k zadání celého čísla
vstup = input (" ") vstup = int(vstup)Tyhle dva řádky definují proměnnou vstup. První praví, že do této proměnné je vložen uživatelský vstup, druhý, že to má být celé číslo. Vím, že se to dá zapsat i do jednoho řádku, jako je to v tomto příkladu, ale tento postup se mi zatím zdá čitelnější. Tento řádek vypisuje vstup
print ("Zadal jsi", vstup)Na internetu je často k vidění i tento zápis
print ("Zadal jsi"), vstupAle ten v Pythonu3 nefunguje, respektive, končí chybou.
breakTento příkaz přeruší cyklus
except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Tady je ošetření chyby
Tiskni Sdílej: