OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Snažím se udělat makefile pro knihovnu. Cílem je aby make static vytvořil libdfmt.a a make win32 vyrobil pře mingw win32libdfmt.a
Pokusil jsem se využít target specific hodnot proměnných.
A skoro to i funguje.
Cíl win32 přenastaví proměnnou NAME z libdfmt na win32libdfmt a přejde k cíli static. Na základě proměnné NAME by v cíl static měl mít perekvizitu ../win32libdfmt.a. Ale z nějkého důvodu je v perekvizitě použita stará hodnota z NAME. Ovšem výpis v těle vypíše správnou hodnotu.V terminálu se mi vypíše:
... AR target: name is win32libdfmt.a target name is ../libdfmt.a ... call from static target: name is win32libdfmt.aTak nevim - z nějakého důvodu to nejdřív vyrobí perekvizity a až potom se to pustí do vyhodnocování. Jak nějak elegantně vyřešit tu kroskompilaci ? Nebo dělám něco blbě ?
IDIR =../include ODIR=../obj DOC=../doc NAME=libdfmt CC=gcc AR=ar CFLAGS=-Wall -std=c99 -O0 -g INCLUDES = -I../ -I$(IDIR) -I/usr/include/libusb-1.0/ LIBS= -lusb-1.0 DEPS = $(wildcard ../*.h) $(wildcard $(IDIR)/*.h) OBJ = $(patsubst %.c,%.o,$(wildcard *.c)) VPATH = $(ODIR) ../ .PHONY: all all: test static %.o: %.c $(DEPS) mkdir -p $(ODIR) $(CC) -c -o $(ODIR)/$@ $< $(CFLAGS) $(INCLUDES) .PHONY: static static: ../$(NAME).a $(info call from static target: name is $(NAME).a ) ../%.a: $(OBJ) $(info AR target: name is $(NAME).a target name is $@) $(AR) rsc $@ $(patsubst %, $(ODIR)/%, $(OBJ)) .PHONY: win32 win32: CC = /usr/bin/i686-w64-mingw32-gcc win32: AR = /usr/bin/i686-w64-mingw32-ar win32: ODIR := $(ODIR)/win32 win32: NAME := win32$(NAME) win32: static .PHONY: clean clean: rm -rvf $(ODIR) *~ core $(INCDIR)/*~ ../*.a ../*.bin .PHONY: test test: ../$(NAME).bin ../$(NAME).bin: $(OBJ) gcc $(CFLAGS) -o ../$(NAME).bin $(patsubst %, $(ODIR)/%, $(OBJ)) $(LIBS) && chmod +x ../$(NAME).bin .PHONY: doc doc: $(DOC)/html/index.html $(DOC)/html/index.html: $(wildcard ../*.h) $(DOC)/Doxyfile cd $(DOC) && doxygen $(ODIR): mkdir -p $(ODIR)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: