Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Snažím se udělat makefile pro knihovnu. Cílem je aby make static vytvořil libdfmt.a a make win32 vyrobil pře mingw win32libdfmt.a
Pokusil jsem se využít target specific hodnot proměnných.
A skoro to i funguje.
Cíl win32 přenastaví proměnnou NAME z libdfmt na win32libdfmt a přejde k cíli static. Na základě proměnné NAME by v cíl static měl mít perekvizitu ../win32libdfmt.a. Ale z nějkého důvodu je v perekvizitě použita stará hodnota z NAME. Ovšem výpis v těle vypíše správnou hodnotu.V terminálu se mi vypíše:
... AR target: name is win32libdfmt.a target name is ../libdfmt.a ... call from static target: name is win32libdfmt.aTak nevim - z nějakého důvodu to nejdřív vyrobí perekvizity a až potom se to pustí do vyhodnocování. Jak nějak elegantně vyřešit tu kroskompilaci ? Nebo dělám něco blbě ?
IDIR =../include ODIR=../obj DOC=../doc NAME=libdfmt CC=gcc AR=ar CFLAGS=-Wall -std=c99 -O0 -g INCLUDES = -I../ -I$(IDIR) -I/usr/include/libusb-1.0/ LIBS= -lusb-1.0 DEPS = $(wildcard ../*.h) $(wildcard $(IDIR)/*.h) OBJ = $(patsubst %.c,%.o,$(wildcard *.c)) VPATH = $(ODIR) ../ .PHONY: all all: test static %.o: %.c $(DEPS) mkdir -p $(ODIR) $(CC) -c -o $(ODIR)/$@ $< $(CFLAGS) $(INCLUDES) .PHONY: static static: ../$(NAME).a $(info call from static target: name is $(NAME).a ) ../%.a: $(OBJ) $(info AR target: name is $(NAME).a target name is $@) $(AR) rsc $@ $(patsubst %, $(ODIR)/%, $(OBJ)) .PHONY: win32 win32: CC = /usr/bin/i686-w64-mingw32-gcc win32: AR = /usr/bin/i686-w64-mingw32-ar win32: ODIR := $(ODIR)/win32 win32: NAME := win32$(NAME) win32: static .PHONY: clean clean: rm -rvf $(ODIR) *~ core $(INCDIR)/*~ ../*.a ../*.bin .PHONY: test test: ../$(NAME).bin ../$(NAME).bin: $(OBJ) gcc $(CFLAGS) -o ../$(NAME).bin $(patsubst %, $(ODIR)/%, $(OBJ)) $(LIBS) && chmod +x ../$(NAME).bin .PHONY: doc doc: $(DOC)/html/index.html $(DOC)/html/index.html: $(wildcard ../*.h) $(DOC)/Doxyfile cd $(DOC) && doxygen $(ODIR): mkdir -p $(ODIR)
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: