Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Do not shift an expression by a negative number of bits or by a number greater than or equal to the precision of the promoted left operand.Já právě nevím, jestli tohle chápu dobře. Mně se zdá, že mluví už o tom povýšeném operandu (tedy v mém případě by to už byl int, na který bude uint_least16_t povýšen, na jiné platrmě, kde int je 16bit povýšen nebude, to je taky problém). Jak nejlépe vyřešit tuto situaci, aby nedocházelo k UB?
#include "limit.h"
if (sizeof(a)*CHAR_BIT>16)
{
a=a<<16;
}else
{
a=0;
}
B)nebo podmíněným překladem, trošku čistější z hlediska generovaného kódu ale někomu se podmíněný překlad nelíbí.
#include "stdint.h"
#ifdef UINT_LEAST16_MAX > 65535
a=a<<16;
#else
a=0;
#endif
p.s. include nema mit uvozovky ale znamenko vetsi mensi ale nejak mi to zdejsi forum nechce pustit
p.s. include nema mit uvozovky ale znamenko vetsi mensi ale nejak mi to zdejsi forum nechce pustit
Je potřeba je zapsat entitami <
resp. >
(což udělají tlačítka "<
" a ">
" nad formulářem).
uint_least16_t x;
x <<= 8U;
x <<= 8U;
Optimalizují překladač by to mohl přeložit i docela rozumně. Např. gcc při O2 nahradí posuny XORem registru pro uint16_t a shiftem o 16 pro uint32_t.
int a;
short i; //minimalne 16b
a = i << 16; // může delat chybu, pokud bude short 16b
a = ((int) i) << 16; // je v poradku
Kdyby radsi ucil lepsi jazyky kde tyto problemy neexistuji :D
Tak to je nekde neco spatne stejny kod v C a v D by mel byt vetsinou skoro uplne stejne vykony. Snad nikdy jsme nedosahl nijak horsiho vykonu. Samozrejme je potreba srovnavat GDC a GCC, pripadne clang ldc nebo dmc a dmd.
Tiskni
Sdílej: