Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
#! /bin/bash var1=var2 var2=vysledek #nyní potřebuji vypsat hodnotu "vysledek", voláním proměnné var2, jako návratové hodnoty volání var1 zkoušel jsem: #toto vrací PID aktuálního procesu (proměnná $$) zřetězený s názvem předané proměnné: echo $$var1 $ 25760var1 #toto sice vrací $var2 , ale nevypíše to její hodnotu, pouze vytiskne její název: echo $`echo $var1` $ $var2Jak tedy tímto způsobem vypsat obsah proměnné var2? Hledám způsob jak vyhledat ve skriptu, jestli existuje název proměnné, který byl zadán jako argument skriptu $1, pokud existuje, zavolej jí a vrať její hodnotu. V jiném jazyce bych použil slovník/asociativní pole, ale syntaxe tohoto datového typu je v bashi hrozně pitomá. Děkuji
Řešení dotazu:
#!/bin/bash var1=var2 var2=vysledek eval echo "\$${var1}", ale asi to ani moc nedoporučuju
eval echo $`echo $var1`Ale doporucovcal bych se eval vyhnout obloukem.
Ale doporucovcal bych se eval
vyhnout obloukem.
Souhlasím. Moje zkušenost je, že pokud člověk zjistí, že něco není schopen v bashi udělat bez eval
, je to znamení, že pro danou úlohu vůbec neměl použít bash.
$ var1=var2 $ var2=vysledek $ echo ${!var1} vysledek
Tiskni
Sdílej: