Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »#include <fstream> int main() { std::string filename("myfilename\0.txt", 15); // embedded null character std::ofstream myfile(filename); myfile.close(); }Je mi známo, že v linuxu název souboru nemůže obsahovat nulový byte. Otázkou je, proč operace neselže, ale vytvoří se soubor se špatným názvem "myfilename"? std::ofstream od C++11 má parametr std::string a std::string může obsahovat nulové znaky, proč se s tím nepočítá a operace, která by měla selhat neselže a ještě má potenciál zničit soubor s jiným názvem? V c++17 má být std::filesystem, budou jeho operace taky takhle "fungovat" s řetězci obsahujícími nulový byte a vytvářet/mazat/otevírat úplně jiné soubory a adresáře? Existuje k těm fcím néjaká dokumentace, kde se říká, že pokud předám řetězec, co obsahuje nulový byte, bude to nedefinované chování?
Řešení dotazu:
Operácia vytvárania súboru nemá prečo zlyhať, lebo v parametri mu bol dodaný názov súboru (ako std::string), ktorý bol vytvorený správne bez ohľadu na to, či bol vytvorený s ukončením c-stringu, alebo bez.Právě že ne. Já chtěl vytvořit soubor "myfilename\0.txt", jenže místo toho, aby to selhalo, tak mi to vytvořilo soubor "myfilename". Nikde se mi nedaří najít, že takový název funkci předat nemůžu, jinak dojde k UB, proto předpokládám, že dojde k situaci, že vytvoření souboru selže (protože systém takový název souboru nepodporuje), nikoliv, že bude tiše vytvořen úplně jiný soubor a tvářit se, že je vše ok.
Tohle vůbec není o jménech souborů a omezeních operačního systému. Máte tam std::string
inicializovaný pomocí string literal a ten je null terminated. Např.
#include <iostream> #include <string> int main() { std::string s("abc\0def"); std::cout << s << std::endl; return 0; }
To vám taky vypíše jen "abc".
std::string s("myfilename\0.txt", 15);
Pravda. Na věci to ale stejně nic nemění, protože třída std::basic_fstream
dlouhou dobu měla pouze konstruktor s prvním parametrem typu "const char*
" a i když C++11 přidává i konstruktor s prvním parametrem typu "const std::string&
", je u něj napsáno
Effects: the same as basic_fstream(s.c_str(), mode);
Takže se tak jako tak cokoli za prvním nulovým znakem musí ignorovat. A i kdyby ne tady, pak u std::basic_filebuf
je výslovně uvedeno, že jméno souboru je null terminated byte string.
u std::basic_filebuf
je výslovně uvedeno, že jméno souboru je null terminated byte string.
u metody open()
typedef struct { char *c_string; int c_lenght; } String; String string;toto
printf(string.c_string);alebo
frite(string.c_string, string.c_lenght, 1, stdout);Ináč, aj tak sa do kernelu sa neprenáša dĺžka názvu súboru. To by si musel vytvoriť nové systémové volanie.
Existuje k těm fcím néjaká dokumentace, kde se říká, že pokud předám řetězec, co obsahuje nulový byte, bude to nedefinované chování?Existuje, přímo dokumentace konstruktoru std::ofstream říká:
filename A string representing the name of the file to be opened. Specifics about its format and validity depend on the library implementation and running environment.
const char filename[] = { 'm', 'y', 'd', 'a', 't', 'a', 'f', 'i', 'l', 'e', '\0', '.', 't', 'x', 't' }; FILE *f = fopen(filename, "w");dostanu minimálně na Linuxu úplně stejný výsledek jako s std::string a std::ofstream v C++.
std::ofstream s1("FILE.DAT"); s1 << "Hello\n"; s1.close(); std::ofstream s2("file.dat"); s2 << "bitches\n"; s2.close()má nedefinované chování, protože zda se vytvoří jeden či dva soubory záleží minimálně na použitém OS a souborovém systému. Tyto rozdíly v chování různých platforem a konfigurací je něco, co C++ová STL rozhodně nemůže řešit za programátora. Rozhodne-li se někdo páchat kovbojoviny jako cpát terminátory doprostřed řetězců, je IMHO jen jeho odpovědnost zkontrolovat si, jestli se tím někde nemůže střelit do nohy...
Tiskni
Sdílej: