Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
for i in /root/*.* do echo "$i" done
for i in /root/* /root/.??*; do echo "$i" doneTaké se dá použít
find
...
/root/.3to vypíše
/root/.??*
find
?
.var
:
for i in /root/.var/*; do echo "$i" done
/root
. Co tím zamýšlíš?
Nezobrazování souborů s tečkou na začátku není záležitostí Linuxu, ale shellu. Je to tak úmyslně, aby nám tyto soubory nepřekážely při práci. Tato vlastnost se dá vypnout, ale obvykle k tomu není důvod.
find nejde použít, hleda vždy celou strukturu, navíc potřebuji s každou položkou jednotlivě dál pracovat.spis find TY neumis pouzit
find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec basename {} \;tohle prohledava jen aktualni adresar, hleda jen regulerni soubory, nazvy s teckou i bez, a odebere z vysledku cestu (prikaz basename), misto toho, nebo za to, lze pouzit primo to dalsi zpracovani kazde polozky zvlast, nebo to jde pouzit ve smycce:
for soubor in $(find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec basename {} \;); do prikaz $soubor done
find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec prikaz '{}' \;
find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec sh -c 'echo "s cestou: {}"; echo "bez cesty: $(basename "{}")"; ls -l "{}"' \;
for soubor in "$(find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec basename "{}" \;)";do echo "$soubor" done
Nazvy adresaru to vubec nevypisuje, navic to vypisuje i nadrazeny nazev adresare, echo "$soubor" vrati vsechny nazvy najednou a ne po jednom, tak ze s kazdym nazvem samostatne pracovat nemuzu...
ls
?
Chceš si snad sestavit vlastní příkaz ls
?
Ne, snažím se jen vypsat z jediného adresáře všechny názvy položek které tam jsou. Ale vidím, že napsat ovladač pro grafickou kartu je jednodušší než vypsat stupidní názvy položek.
ls -la
ls -A1
for i in /root/*.* do echo "$i" doneopraven podle tebe
for i in $(ls -A1 "/root/") do echo "$i" doneopravdu myslíš, že vypíše všechny názvy položek? I ty které mají mezeru před/za tečkou?
ls -A1 /root/dělá přesně to, co jsi požadoval. Pokud potřebuješ něco speciálního, tak si to můžeš napsat v Perlu nebo v Pythonu. Jako bonus dostaneš, že to bude rychlejší.
Nevim no, bud to fakt nejde a jen si ze me delate prdel, nebo me proste poradit nechcete
Spíš je problém v tom, že místo rady očekáváte hotové a důkladně otestované řešení na stříbrném podnose, možná i s uctivým dotazem, zda kousat už budete laskavě sám. Máte štěstí, že kolega je takový dobrák a místo trpělivého přizpůsobování novým požadavkům vám tam nepřidal třeba "-delete
".
Nazvy adresaru to vubec nevypisuje
Co se takhle zamyslet/podívat, co znamená "-type f
"?
navic to vypisuje i nadrazeny nazev adresare
To je tak zmatené, že mi až na třetí pokus došlo, co byste tím asi tak mohl myslet. Jestli jde o to "./
", tak si to prostě odřízněte třeba pomocí "${f##*/}
".
echo "$soubor" vrati vsechny nazvy najednou
Samozřejmě, protože jste si vybral tu druhou možnost, kde je to celé v uvozovkách. Osobně bych se vykašlal na eleganci a šel cestou nejmenšího odporu:
shopt -s nullglob for f in * .*; do test -f "$f" || continue ... done
nebo pokud chcete nejen obyčejné soubory, tak
shopt -s nullglob for f in * .*; do if [ "$f" = . -o "$f" = .. ]; then continue; fi ... done
Samozřejmě, protože jste si vybral tu druhou možnost...Samozřejmě, kdybych dokázal rozlišit špatnou radu od dobré, tak tady nejsem a neřeším výpis položek půl dne.
-name '*'
" automaticky splněná (a tedy zbytečná)?
Protože defaultně (pokud si nenastavíte dotglob
option), se soubory, jejichž jméno začíná tečkou ("skryté"), považují za odpovídající pouze pokud i příslušná část masky začíná tečkou:
When a pattern is used for pathname expansion, the character ``.'' at the start of a name or immediately following a slash must be matched explicitly, unless the shell option dotglob is set.
Mimochodem, "*.*
" je až na výjimky zastydlý DOSismus; opravdu jste tím myslel "všechny soubory s tečkou ve jménu (kromě začátku)"?
( IFS=$'\n' for f in $(ls -ad1 *); do echo "$f" done )
Zaprvé, *.*
je špatný nápad, protože to zbytecně vyžaduje tečku v názvu souboru. Takže soubor s názvem z
tam vůbec nebude.
Zadruhé, asterisk se expanduje jenom na názvy, které nezačínají tečkou. Aby ukazoval všechny názvy, musí se mu trochu pomoct. Já bych to zapsal asi takto:
for file in * .[^.]* ..?*; do [[ -e "$file" ]] && echo "$file" || : done
Tohle^^^ vypisuje i adresáře — pokud to mají být jen soubory, stačí tam dát -f
místo -e
.
Tiskni
Sdílej: