Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
for i in /root/*.* do echo "$i" done
for i in /root/* /root/.??*; do echo "$i" doneTaké se dá použít
find
...
/root/.3to vypíše
/root/.??*
find
?
.var
:
for i in /root/.var/*; do echo "$i" done
/root
. Co tím zamýšlíš?
Nezobrazování souborů s tečkou na začátku není záležitostí Linuxu, ale shellu. Je to tak úmyslně, aby nám tyto soubory nepřekážely při práci. Tato vlastnost se dá vypnout, ale obvykle k tomu není důvod.
find nejde použít, hleda vždy celou strukturu, navíc potřebuji s každou položkou jednotlivě dál pracovat.spis find TY neumis pouzit
find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec basename {} \;tohle prohledava jen aktualni adresar, hleda jen regulerni soubory, nazvy s teckou i bez, a odebere z vysledku cestu (prikaz basename), misto toho, nebo za to, lze pouzit primo to dalsi zpracovani kazde polozky zvlast, nebo to jde pouzit ve smycce:
for soubor in $(find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec basename {} \;); do prikaz $soubor done
find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec prikaz '{}' \;
find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec sh -c 'echo "s cestou: {}"; echo "bez cesty: $(basename "{}")"; ls -l "{}"' \;
for soubor in "$(find . -maxdepth 1 -type f -name '*' -exec basename "{}" \;)";do echo "$soubor" done
Nazvy adresaru to vubec nevypisuje, navic to vypisuje i nadrazeny nazev adresare, echo "$soubor" vrati vsechny nazvy najednou a ne po jednom, tak ze s kazdym nazvem samostatne pracovat nemuzu...
ls
?
Chceš si snad sestavit vlastní příkaz ls
?
Ne, snažím se jen vypsat z jediného adresáře všechny názvy položek které tam jsou. Ale vidím, že napsat ovladač pro grafickou kartu je jednodušší než vypsat stupidní názvy položek.
ls -la
ls -A1
for i in /root/*.* do echo "$i" doneopraven podle tebe
for i in $(ls -A1 "/root/") do echo "$i" doneopravdu myslíš, že vypíše všechny názvy položek? I ty které mají mezeru před/za tečkou?
ls -A1 /root/dělá přesně to, co jsi požadoval. Pokud potřebuješ něco speciálního, tak si to můžeš napsat v Perlu nebo v Pythonu. Jako bonus dostaneš, že to bude rychlejší.
Nevim no, bud to fakt nejde a jen si ze me delate prdel, nebo me proste poradit nechcete
Spíš je problém v tom, že místo rady očekáváte hotové a důkladně otestované řešení na stříbrném podnose, možná i s uctivým dotazem, zda kousat už budete laskavě sám. Máte štěstí, že kolega je takový dobrák a místo trpělivého přizpůsobování novým požadavkům vám tam nepřidal třeba "-delete
".
Nazvy adresaru to vubec nevypisuje
Co se takhle zamyslet/podívat, co znamená "-type f
"?
navic to vypisuje i nadrazeny nazev adresare
To je tak zmatené, že mi až na třetí pokus došlo, co byste tím asi tak mohl myslet. Jestli jde o to "./
", tak si to prostě odřízněte třeba pomocí "${f##*/}
".
echo "$soubor" vrati vsechny nazvy najednou
Samozřejmě, protože jste si vybral tu druhou možnost, kde je to celé v uvozovkách. Osobně bych se vykašlal na eleganci a šel cestou nejmenšího odporu:
shopt -s nullglob for f in * .*; do test -f "$f" || continue ... done
nebo pokud chcete nejen obyčejné soubory, tak
shopt -s nullglob for f in * .*; do if [ "$f" = . -o "$f" = .. ]; then continue; fi ... done
Samozřejmě, protože jste si vybral tu druhou možnost...Samozřejmě, kdybych dokázal rozlišit špatnou radu od dobré, tak tady nejsem a neřeším výpis položek půl dne.
-name '*'
" automaticky splněná (a tedy zbytečná)?
Protože defaultně (pokud si nenastavíte dotglob
option), se soubory, jejichž jméno začíná tečkou ("skryté"), považují za odpovídající pouze pokud i příslušná část masky začíná tečkou:
When a pattern is used for pathname expansion, the character ``.'' at the start of a name or immediately following a slash must be matched explicitly, unless the shell option dotglob is set.
Mimochodem, "*.*
" je až na výjimky zastydlý DOSismus; opravdu jste tím myslel "všechny soubory s tečkou ve jménu (kromě začátku)"?
( IFS=$'\n' for f in $(ls -ad1 *); do echo "$f" done )
Zaprvé, *.*
je špatný nápad, protože to zbytecně vyžaduje tečku v názvu souboru. Takže soubor s názvem z
tam vůbec nebude.
Zadruhé, asterisk se expanduje jenom na názvy, které nezačínají tečkou. Aby ukazoval všechny názvy, musí se mu trochu pomoct. Já bych to zapsal asi takto:
for file in * .[^.]* ..?*; do [[ -e "$file" ]] && echo "$file" || : done
Tohle^^^ vypisuje i adresáře — pokud to mají být jen soubory, stačí tam dát -f
místo -e
.
Tiskni
Sdílej: