abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Rozcestník

    Dotaz: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace

    25.4.2018 09:27 famke
    Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    Přečteno: 1247×
    Ahoj všem,

    náš tým cca 10 vývojářů vyvíjí webovou aplikaci s databázovým backendem. Snažíme se pro účely vydávání verzí a nějaké rozumné správy vývoje nasadit git. V současné době se pracuje stylem kdy všichni přímo upravují kódy vývojové webové aplikace a provádí změny databáze. Vydání funkcionalit v dané verzi se řeší ručním přenášením změn z vývojové aplikace na release aplikaci ze které je vytvořena aktuálně vydávaná verze , databázové změny se zapisují do sql skriptu který s vydáním dané verze jde do světa. Že tento model není ideální je asi stejné jako říct, že Hitler trochu zlobil. Aplikace je psaná většinou v Classic ASP, takže nějaké continuous integration se jeví jako poměrně obtížně řešitelné.

    V současné době je na stole tato varianta:

    Uživatelé pracují na lokální kopii, která se synchronizuje s vývojovou verzí (nemají vlastní instanci web aplikace) a změny testují na vývojové verzi. Pokud jsou OK, provedou commit do centrálního repozitáře, ze které by byla vydána verze. Změny databáze by byly součástí tohoto commitu.

    V plánu je držet spíše více větví pro nově přidávané/měněné funkcionality a po akceptaci je začleňovat do release větve. V současné době není na pořadu, že každý vývojář by měl vlastní instanci aplikace, kterou by si synchronizoval, s vlastní databází, takže byl navržen tento postup.

    Napadá někoho jak to udělat, lépe, správněji?

    Za každý postřeh, nebo nakopnutí děkuji.


    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    25.4.2018 10:06 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    Už použitie akéhokoľvek VCS bude pre vás obrovským krokom vpred, urobte tak už DNES. Použitie rôznych workflows môžte zvážiť kedykoľvek neskôr.
    Řešení 1× (OldFrog {Ondra Nemecek})
    25.4.2018 22:29 Kit | skóre: 45 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    Každé použití VCS je lepší než žádné. Git je skvělá volba, kterou používám i pro své privátní projekty, které s nikým nesdílím. V podstatě jen kvůli průběžnému zálohování. Také se nemusím bát si v něm cokoli natrénovat, i když si třeba nejsem jist správným výsledkem. Odnaučilo mě to dříve oblíbené zakomentovávání kusů kódu.

    Zatím jsem se všude setkal s tím, že vývojář si kompletní aplikaci rozchodí na svém lokálním počítači, s lokální databází. Když vývojář řeší nějakou feature či bug, založí si nový branch, ve kterém to napíše a odladí. Průběžně vše verzuje do doby, než je s prací hotov. Pak nechá udělat code review tím, že zažádá o merge do hlavní větve. Druhý vývojář to zkontroluje a po dohodě to jeden z nich merguje do větve master. Větev s feature či bugem se následně zruší. V určitém okamžiku se z větve master udělá další větev deploy, udělají se na ní poslední hotfixy a otaguje číslem verze. Může se nasadit.

    S tímto primitivním schématem se dá fungovat až do docela vysoké složitosti projektu. Pro 10 lidí to může v pohodě stačit.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    26.4.2018 16:17 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    Nejslozitejsi na nasazeni lokalniho vyvoje (krome nauceni se jineho workflow) je vyreseni situace kolem databaze. Pokud se databazove zmeny prenasi sql skriptem, tak je napul vyhrano, ale je nutne to vyresit i u tech dev, jak se jim to syncne. Sami to ted resime...
    Řešení 1× (OldFrog {Ondra Nemecek})
    26.4.2018 20:04 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    spíše více větví pro nově přidávané/měněné funkcionality
    Primárně se projekt pořád posunuje dopředu, takže pořád makáš na devu a něco přidáváš a měníš. Jednou za čas oddělíš release candidate, který chvíli stabilizuješ, pak vydáš release a případně z něj ještě děláš menší updaty. Prostě stálý vývoj se stabilními body. Jestli bokem s něčím experimentujete a až později to promergujete, tak se tím nic nemění.

    Každý musí mít možnost kód hned testovat a commitne až splněný úkol (třeba i ve více krocích) a samozřejmě před tím zmerguje případné kolize s commity ostatních. Nechápu jak to chcete dělat na nějakém společném testovacím serveru, kde si všichni navzájem rozbíjí kód a commitují opravu každého překlepu.

    To řeší i problém s databází. Buď se vytváří nová, nebo převádí stará a pak se samozřejmě verzuje a autor změny v DB doplní i převodní kód. Všichni vždy mají funkční verzi i když třeba každý jinou.
    3.5.2018 13:59 kapo | skóre: 15 | blog: runtime
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    Why make things difficult, when it is possible to make them cryptic... - Aksel Peter Jorgensen
    Gilhad avatar 10.5.2018 19:07 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nasazení GITu v rámci vývoje webové aplikace
    Jo, tohle jsem taky prosadil (s drobnyma zmenama) a dobre to bylo

    plus samozrejme v gitu byl congif.example, zatimco config (se skutecnym jmenem databaza, IP, porty a tak) byl v .gitignore, takze kazdy vyvojar si ho nastavil podle sebe a mel svou databazi, ale komitoval zmeny od config.example (pokud neco pridal/zmenil/....)

    samozrejmosti bylo, ze zmeny do databaze se delaly skripty (DJANGO je generuje automaticky - migrations), takze kdyz jsem si stahnul verzi od kolegy, tak jsem jen spustil migrace a mel to co on.

    databazi si kazdy verzoval u sebe lokalne, takze nebyl problem kdyz zmeny neco rozbily to vratit zpet.

    do develop se poustly az kompletni "squash" commity, ktere byly odladene a prosly testy.

    (samozrejme cely kod byl pokryt testy - povinne - a pred commitem z vetve do develu musely projit vsechny.)

    Jo, byl to opruz zavest a kolegy k tomu dokopat (i kdyz podpora vedeni byla na ideove urovni, ale hlavni bylo moje ultimatum (jako hlavniho vyvojare a otce systemu) - bud to bude verzovane a delane ciste, nebo proste odchazim) se zpetnym ohlednutim po pul roce si uz nedokazali predstavit, jak bez toho mohli neco rozumne delat. Vsechny ty rozbite releasy se staly v podstate prehistorii a hlavni vetev byla cista radka komitu, kde kazdy "zazrakem" resil jednu vec uplne a spravne. Feture vetve se zahazovaly prakticky jakmile se pridal ten squash merge do develu, protoze pak se z nej odstiply dalsi vetve a vychazelo se z toho stavu. (teda, nechaly se tak tyden, dva zahnivat kvuli moznym dohledavanim regresi, ale jejich aktivni zivot v podstate zaclenenim skoncil)

    Rutinne (i kdyz rucne, protoze ne vzdy se to hodilo zrovna v tu chvili, kdy nekdo mel u sebe rozdelany komplexnejsi problem a nechodily mu na to testy) se mergoval novy stav develu do vsech otevrenych feature vetvi, rozhodne vzdy povinne pred sqash mergem zpet, takze merge z feature do develu byly vzdy bezproblemove (prakticky fast-forward, jen jinak zabaleny)

    devel se pak obdobnym zpusobem choval jako "fetature vetev" releasu, takze kazdy release byl kompletni a funkcni a overeny - k nezaplaceni :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.