Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
pv $1 | parallel --tmpdir tmp --pipe --files sort -u -T tmp -S512M --parallel=2 | parallel --tmpdir tmp -Xj1 sort -u -T tmp -S1024M --parallel=2 -m {} ';' rm {} > $2nutne definovat --tmpdir (u mna v aktualnom adresari) inac si zabijete /tmp (ak tam nemate dost miesta)
# cat /usr/share/dict/words | wc -l 38619 # cat /usr/share/dict/words | wc -c 352846Pokud by vyhledání klíče bylo rychlý (třeba hash), tak by to mohlo číst až rychlostí blízkou disku. Můj naivní kód v perlu, co parsuje asi 3.5GB lisp-like zdroják to zvládne na c2d asi za 30 minut, ale kromě hledání klíče to dělá i inserty do tisíců spojových seznamů apod (což je mnohem náročnější).
N=100000 split --lines=$N vstup for file in x* do cat $file | tr ' ' '\n' | sort -u > $file.usorted mv $file.usorted $file done cat x* | sort -u > vystupHodnotu N upraviť podľa potreby. To 'tr' je také neotesané riešenie, čo neberie do úvahy bodky, čiarky, atď. Možno by sa dalo nahradiť nejakým šikovnejším sed-om.
setrideny-seznam-unikatnich-slov="prázndný seznam" slovo=prectu-slovo() while (slovo!=null){ if (slovo "je v" setrideny-seznam-unikatnich-slov){ # náročnost operace O(log(N)) zaradit(slovo, setrideny-seznam-unikatnich-slov) # pro balancované seznam to je tuším také O(log(N)), navíc v předchozím vyhledávání už bylo nalezeno, kde v tom seznamu by tohle slovo mělo být a není takže by ty operace mohly být i rychlejší než log protože není třeba hledat. } }pak v setrideny-seznam-unikatnich-slov je pořád setříděno a pokud to není těch slov fakt moc tak se to možná i vejde do paměti.
uniq = set() with open('README.md') as f: for line in f: words = line.strip().split() for w in words: uniq.add(w) print(len(uniq))
Tiskni
Sdílej: