Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
["Adam", "Bára", "Cecílie"]
a chceš odstranit Báru. Problém je, že z pole nemůžeš nějaký prvek prostě vyjmout. Představ si, že by ti lidé stáli v řadě a ty jsi toho prostředního odvedla. Zůstala by po něm mezera. V informatice by tou mezerou byla nejspíš nějaká speciální hodnota, třeba null
. I mezera ale zabírá místo (a navíc je nesmysl je posílat ještě na server). Co s tím?
No, pokud si nechceš psát spojový seznam, nebo používat externí knihovnu, nejjednodušší asi bude napsat si funkci, která vytvoří nové pole a přidá do něj všechny prvky z původního pole kromě toho jediného (odebíraného).
Všimneš si, že na to už potřebuješ znát index (pořadí) té položky v poli. Nevím, jak funguje tvůj stávající kód, ale odhadoval bych, že nejlepší by bylo do HTML elementů, které reprezentují jména nebo checkboxy, schovat atribut, o jaký že index se jedná. Druhou možností by bylo to prostě dopočítat, za předpokladu že položky v DOMu (HTML stránce) i v poli jsou ve stejném pořadí.
Velký pozor ještě na jednu záludnost, která mi málem unikla. Pokud jsou vedle jmen checkboxy, soudím, že je možné odstranit více jmen najednou. Buď místo funkce, která vytvoří kopii pole bez jednoho prvku (jak jsem navrhoval výše) napiš obdobnou funkci, která to bude umět pro více prvků (to by bylo asi nejlepší, ale zase je to složitější), a nebo tu funkci, která to odstraňuje po jednotlivých prvcích, musíš volat od nejvyšších indexů po nejnižší. Jde o to, že když z pole ["Adam", "Bára", "Cecil"]
budeš chtít odstranit prvky na indexech 0 a 2 a nedáš si pozor, tak ti po prvním kroku (odstranění nultého prvku) vznikne pole ["Bára", "Cecil"]
, které už žádný prvek na indexu 2 nemá (a i kdyby ho mělo, bude v něm něco jiného), a nebude ti to fungovat. Při postupu od nejvyšších prvků po nejnižší se ti to nestane (v tomto konkrétním případě bys vyrobila nejprve pole ["Adam", "Bára"]
a poté ["Bára"]
, což je správně).
<input type="text" readonly="readonly" name="list[index]" /> - index doplní JS kód
Na konci formuláře klasické submit. Teď si nejsem jistý zda se odesílají i readonly pole, pokud by to byl problém, JS to před odpálením přehodí na readolnly="false"
Takže <input id="nameInput" type="text" maxlength="40" /> <input type="submit" onclick="addNameToList( nameInput )" />
pod tím
<form name="list" id="nameList" method="get" onsubmit="prehodVsechnyReadoly" action="uloz.php" />
<table id="listTable" /></table>
<input type="submit" name="submit" value="odeslat" />
</form>
v každém řádku tabulky readoly polí ještě jeden submit s onclickem na smazání toho řádku.
Tedy zhruba tak. PHP kód pak v $_GET dostane pole jmen, a je vymalováno.
Mám si ta jména postupně házet do databáze?nie (uzivatel sa zahraje, ked bude spokojny, odosle na server a tam sa to ulozi). Aspon tak chapem zadanie. Neskor mozes urobit priebezne ak ukladanie a ked zavrie/otvori - mate neulozene rozlozenie).
A šlo by to aj s tím, že ve výpisu jmen mám hned vedle ty checkboxy (zda by šel js kód upravit tak, aby se z databáze vymazala ta jména při kliknutí na odstranit?)?ano Nastuduj zoznam (hlavne si pozri priklady, lahke na pochopenie)
Tiskni
Sdílej: