Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
["Adam", "Bára", "Cecílie"]
a chceš odstranit Báru. Problém je, že z pole nemůžeš nějaký prvek prostě vyjmout. Představ si, že by ti lidé stáli v řadě a ty jsi toho prostředního odvedla. Zůstala by po něm mezera. V informatice by tou mezerou byla nejspíš nějaká speciální hodnota, třeba null
. I mezera ale zabírá místo (a navíc je nesmysl je posílat ještě na server). Co s tím?
No, pokud si nechceš psát spojový seznam, nebo používat externí knihovnu, nejjednodušší asi bude napsat si funkci, která vytvoří nové pole a přidá do něj všechny prvky z původního pole kromě toho jediného (odebíraného).
Všimneš si, že na to už potřebuješ znát index (pořadí) té položky v poli. Nevím, jak funguje tvůj stávající kód, ale odhadoval bych, že nejlepší by bylo do HTML elementů, které reprezentují jména nebo checkboxy, schovat atribut, o jaký že index se jedná. Druhou možností by bylo to prostě dopočítat, za předpokladu že položky v DOMu (HTML stránce) i v poli jsou ve stejném pořadí.
Velký pozor ještě na jednu záludnost, která mi málem unikla. Pokud jsou vedle jmen checkboxy, soudím, že je možné odstranit více jmen najednou. Buď místo funkce, která vytvoří kopii pole bez jednoho prvku (jak jsem navrhoval výše) napiš obdobnou funkci, která to bude umět pro více prvků (to by bylo asi nejlepší, ale zase je to složitější), a nebo tu funkci, která to odstraňuje po jednotlivých prvcích, musíš volat od nejvyšších indexů po nejnižší. Jde o to, že když z pole ["Adam", "Bára", "Cecil"]
budeš chtít odstranit prvky na indexech 0 a 2 a nedáš si pozor, tak ti po prvním kroku (odstranění nultého prvku) vznikne pole ["Bára", "Cecil"]
, které už žádný prvek na indexu 2 nemá (a i kdyby ho mělo, bude v něm něco jiného), a nebude ti to fungovat. Při postupu od nejvyšších prvků po nejnižší se ti to nestane (v tomto konkrétním případě bys vyrobila nejprve pole ["Adam", "Bára"]
a poté ["Bára"]
, což je správně).
<input type="text" readonly="readonly" name="list[index]" /> - index doplní JS kód
Na konci formuláře klasické submit. Teď si nejsem jistý zda se odesílají i readonly pole, pokud by to byl problém, JS to před odpálením přehodí na readolnly="false"
Takže <input id="nameInput" type="text" maxlength="40" /> <input type="submit" onclick="addNameToList( nameInput )" />
pod tím
<form name="list" id="nameList" method="get" onsubmit="prehodVsechnyReadoly" action="uloz.php" />
<table id="listTable" /></table>
<input type="submit" name="submit" value="odeslat" />
</form>
v každém řádku tabulky readoly polí ještě jeden submit s onclickem na smazání toho řádku.
Tedy zhruba tak. PHP kód pak v $_GET dostane pole jmen, a je vymalováno.
Mám si ta jména postupně házet do databáze?nie (uzivatel sa zahraje, ked bude spokojny, odosle na server a tam sa to ulozi). Aspon tak chapem zadanie. Neskor mozes urobit priebezne ak ukladanie a ked zavrie/otvori - mate neulozene rozlozenie).
A šlo by to aj s tím, že ve výpisu jmen mám hned vedle ty checkboxy (zda by šel js kód upravit tak, aby se z databáze vymazala ta jména při kliknutí na odstranit?)?ano Nastuduj zoznam (hlavne si pozri priklady, lahke na pochopenie)
Tiskni
Sdílej: