V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
-vím kolik zobrazit maximálně řádků na obrazovce - vím od které položky začít pole vypisovat - vím která položka je označenaPokud navyšuji nebo naopak snižuji hodnotu v proměnné které určuje která položka bude při výpise aktivní, nedokážu ji udržet v tom maximálním počtu řádků. Příklad pokud je v poli třeba 20 položek a chci vypisovat naráz maximálně 5 položek, tak pokud bude označená položka 1 až 5, položku na výpise uvidím, pokud navýším hodnotu o jednu pozici nahoru, položka s ID 6 se již nevypíše. Poradí někdo? Děkuji
Řešení dotazu:
K původnímu tazateli: Polím v Bashi se nevyhýbej. Naopak, používej je všude, kde to jde.
Zoufalých polofunkčních skriptů, které místo polí používají rozbitá řešení založená na mezerách mezi slovy, už je na světě příliš.
A právě to je chyba. Začne o nich být řeč většinou až po pár hodinách debuggování skriptů, které se chtěly vyhnout polím, ale nevyšlo to.
Píšu, že se tazatel polím v Bashi nemá vyhýbat, a vysvětluji také proč. To je celé.
Zmínka o mezerách nebyla strawman (ba dokonce ani snaha přisuzovat někomu tvrzení, která neřekl), nýbrž prosté zdůvodnění, proč je dobré používat pole — lze se tak vyhnout obrovské spoustě notoricky otravných chyb. Protože takové chyby nacházím ve skriptech nepříjemně často, dovolil jsem si na důležitost polí upozornit.
A jakpak byl Bash navržený?
Podle téhle „logiky“ se v C++ nesmí používat šablony ani stringy, protože nic takového tam původně v 80. letech nebylo. V Javě se nesmí používat streaming api, ba dokonce ani generics, protože to tam taky původně nebylo. V Pythonu se nesmí používat „operátor“ :=
, protože tam původně nebyl…
To^^^ je tentýž nesmysl, jen aplikovaný na jiné jazyky. Jazyky (včetně shellu) jsou od toho, aby se používaly, nikoliv aby se používaly napůl a omezeně. Pole v Bashi nejsou žádná novinka ani záhada — manuálová stránka je poměrně přehledná, byť dlouhá — a pole jsou nedílnou součástí dnešního Bashe.
Skoro žádný jazyk není navržený jen jednou provždy; každý jazyk se nějak vyvíjí. Shell taky. Get over it.
Ano, u těchto zadání je vždycky nejasnost kolem významu slovního spojení „v Bashi“. Já jsem ho interpretoval tím nejrestriktivnějším způsobem.
Slovo „stačily“ mi přijde v tomto kontextu zvláštní a připomíná mi jednoho cvičícího ze základů UNIXu, který říkal: Než odevzdáte zápočťák, představte si, že každý fork()
shellu vás stojí $1. Pak si to zkontrolujte ještě jednou. Pak si představte, že každý fork()
stojí $10. Další iterace… (Z nějakého důvodu měl rád dolary.)
Tohle^^^ jsem pochopil, až když jsem zjistil, že skripty nemusí být pomalé a že když jde o schroustání pár desítek GB integerů, Bash to zvládne rychlostí à la Python, ba navíc ještě opravdu paralelně, když „zaplatíme“ nějaký ten fork()
měnou zvanou (…)&
.
head
, tail
a grep
se jistě hodí, pokud se ten vstup nevejde do paměti / pole. Ale ani tam si tím nejsem tak jistý; dal bych přednost něčemu, co otevírá a prochází vstup striktně jednou a jedním směrem — pak se dá skript bez problémů použít v rourách atd.
Ať tak nebo tak, tazatel se ptal explicitně na pole.
#! /bin/bash function prn_array() { local FROM=$1 local TO=$(expr $FROM + $2 - 1) local -n ARR=$3 local LEN=${#ARR[*]} if [ $TO -ge $LEN ]; then TO=$(expr $LEN - 1) fi for idx in $(seq $FROM $TO); do echo ${ARR[$idx]} done } array=(U n d e a d " " U n i c o r n) BURST=3 PRINTED=0 while [ $PRINTED -lt ${#array[*]} ]; do prn_array $PRINTED $BURST array PRINTED=$(expr $PRINTED + $BURST) echo "---" done
printarray() { local -n -r array="$1" local -i -r from="$2" local -i -r to="$(("$3" > "${#array[@]}" ? "${#array[@]}" : "$3"))" local -i -r marker="$4" local -i i for ((i = from; i < marker; ++i)); do echo " ${array[i]}" done if ((from <= marker && marker < to)); then echo "* ${array[marker]} *" fi for ((i = marker + 1; i < to; ++i)) do echo " ${array[i]}" done }
Tady je pár příkladů k vyzkoušení té funkce.
pole=(a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z) printarray pole 0 26 5 printarray pole 0 100 17 printarray pole 5 11 4 # nic printarray pole 5 11 11 # nic printarray pole 5 11 5 # první z 6 vybraných printarray pole 5 11 10 # poslední z 6 vybraných printarray pole 5 11 7
Navíc mimo zadání má funkce printarray
tu vlastnost, že prvky za koncem pole se nebude pokoušet vypisovat, i když pak celkový počet vypsaných řádků bude menší než požadovaný počet.
Teď koukám, že ten třetí parametr měl být offset od začátku výpisu, ne od začátku pole. Tak potom třeba takto:
... local -i -r to="$((from + "$3" > "${#array[@]}" ? "${#array[@]}" : from + "$3"))" ...
Pak to dokonce i funguje jako offset od začátku výpisu:
pole=(a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z) printarray pole 5 6 4 # nic printarray pole 5 6 11 # nic printarray pole 5 6 5 # první z 6 vybraných printarray pole 5 6 10 # poslední z 6 vybraných printarray pole 5 6 7
A
to pole, A0
první vypisovaný řádek, A1
poslední vypisovaný řádek a S
aktivní řádek (kurzor).
Výpis okna A0
..A1
z pole A
s vyznačením aktivního řádku by mohl vypadat takto:
(IFS=$'\n'; echo "${A[*]}" | sed -n -e "${S}s/$/(selected line)/" -e ${A0},${A1}p)Pohyb okna výpisu, pokud kurzor vyjede na řádek před nebo po zobrazovaném okně:
if test $S -gt $A1; then ((A1++, A0++)); fi if test $A0 -gt $S; then ((A1--, A0--)); fiŘešení problému „nedokážu ji udržet v tom maximálním počtu řádků“ potom může vypadat třeba takhle:
if test $S -lt 1; then S=1; fi if test $S -gt ${#A[@]}; then S=${#A[@]}; fiKdyž to celé obalíte cyklem, můžete se ve tom okně pohybovat třeba pomocí šipek.
pole=( 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ) dejme tomu, že chci vypsat max 5 řádků výpis bude tedy vypsat asi takto ============================ aktivní element v array je 0 > 1 < 2 3 4 5 ============================ aktivní element v array je 1 1 > 2 < 3 4 5 ============================ aktivní element v array je 2 1 2 > 3 < 4 5 ============================ aktivní element v array je 3 1 2 3 > 4 < 5 ============================ aktivní element v array je 4 1 2 3 4 > 5 < ============================ aktivní element v array je 5 2 3 4 5 > 6 < ============================ aktivní element v array je 6 3 4 5 6 > 7 < ============================ aktivní element v array je 7 4 5 6 7 > 8 < ============================ aktivní element v array je 8 5 6 7 8 > 9 < ============================Snad jsem to popsal lépe.
Moje řešení a jeho úprava tohle zadání beze zbytku splňuje, jestli se nepletu.
Je snad ještě v něčem problém?
Uf. Dobře, ale tohle v mém řešení de facto je; je to triviální variace na stejné téma, jenom se jinak inicializují ty meze iterace. Například tohle bude mít přesně ten výstup, který uvádíš:
printarray() { local -n -r array="$1" local -i -r marker="$3" local -i -r to="$((marker < "$2" ? "$2" : marker + 1))" local -i -r from="$((to - "$2"))" local -i i for ((i = from; i < marker; ++i)); do echo " ${array[i]}" done if ((from <= marker && marker < to)); then echo "> ${array[marker]} <" fi for ((i = marker + 1; i < to; ++i)) do echo " ${array[i]}" done } pole=(1 2 3 4 5 6 7 8 9) for ((i = 0; i < "${#pole[@]}"; ++i)); do echo '============================' echo echo "Aktivní element v array je ${i}" echo printarray pole 5 "${i}" echo done
(Pro praktické použití by to samozřejmě chtělo ošetřit krajní případy, které se tady vůbec nekontrolují, tj. buď (a) dodefinovat, jak se to má chovat, pokud chce uživatel zobrazit víc prvků, než má pole, a/nebo zvýraznit prvek za koncem pole, nebo (b) takové případy ohlásit jako chybu.)
dialog --menu ...
Za to ale asi není zápočet.
Tiskni
Sdílej: