Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Lokální wiki: Trochu komplikované a jak ji pak dostanu ven? Chtěl bych to mít funkční i bez přpojení.DokuWiki drží všechno v textových souborech, které můžeš synchronizovat (rsync, git…), a pro její provoz stačí PHP bez čehokoli dalšího (hmm, teď mě napadá, že pro matematiku je asi potřeba latex, ale prej to funguje s portable verzí webserveru pro Windows). Současně by to elegantně řešilo to „text i prezentace dohromady“, protože v tom textu můžeš mít nějaké vlastní značky (nebo prostě jenom prohlásíš, že seznamy/nadpisy do x-té úrovně jsou body do prezentace a obrázky nějak označené patří k nim) a vygeneruješ z toho třeba kód pro Beamer. Jako studenta by mě pak potěšila ta revision history, se kterou wiki/git nativně přichází -- stávalo se mi, že vyučující ladil učebnici za běhu, vždycky jenom pověsil na web nové PDF, a nebylo jasné, jestli si mám nějakou kapitolu přečíst znovu protože se třeba výrazně změnila.
Documents can be saved in TeXmacs, Xml or Scheme format and printed as Pdf or Postscript files. Converters exist for TeX/LaTeX and Html/Mathml.Dokument může obsahovat živě generované výstupy z jiných programů, je potřeba nastudovat, co je persistentní a co se nově generuje. Obrázky budou asi linkované z disku a zda je možné i embedování nevím.
extends ../sablona block clanek +hlavicka('Odpověď na základní otázku', '2019-04-02') p. První odstavec na dva řádky. p | Druhý s jinou syntaxí. | Druhý řádek se zde také | spojí s předchozím. ul li První položka li Druhá table tr th Tabulka jako td v HTML../sablona.pug
mixin hlavicka(nazev, datum) header h1=nazev h2=new Date(datum) doctype html(lang='cs') head meta(charset='utf-8') title=title || 'Nepojmenovaná stránka' body nav a(href='.') Hlavní stránka a(href='./jmeno.html') main article block clanek p=`Vygenerováno ${new Date()}`Výstup v příloze.
Tiskni
Sdílej: