Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
/dev/lp0 je neco jako na dosu zarizeni prn... Takze pokud je to aplikace typu vyblit data na tiskarnu tak muzes jit touto cestou. Muzes zkusit co ti udela echo <nejake dato> > /dev/lp0
to dato se forwardne na PP. Pokud je to velmi jednoducha aplikace, muzes ji nahradit klidne shell scriptem ktery realizuje neco podobneho.
Jinak v cecku pod linuxem jako v jinem cecku pres outp(), coz tu nema cenu vysvetlovat, pokud neumis cecko tak se ho budes ucit a stejne to v knizce kterou budes mit bude napsane Jen pripominka, zapis na porty funguje pouze uzivateli root. Proto te tlacim do tech zarizeni, pac tady neni problem dat je do nejake groupy nebo jim upravit prava podle potreby.
Takze zaver, jestli je fuka jak jdou data ven, pouzi /dev zarizeni. Jestli to jedno neni, potrebujes nejake brutal presne casovani nebo nevim co, tak zapisem na porty, ale pojede to jen rootovi. Ted neresim ze by si dal suid bit na aplikaci, to radeji nedelej pokud to ma bezet nekde v ostrem provozu kde je kladen duraz na bezpecnost, pac predstava ze bys napoprve z hole louky napsal aplikaci ktera by byla bezpecna je docela naivni takze by toho mohl nekdo zneuzit. Tim te nechci srazet, neber to tedy prosim osobne, ale opravdu napsat aplikaci jakztakz bezpecne je problem.
Hodne stesti, zatim
-djz
Tiskni
Sdílej: