Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
/dev/lp0 je neco jako na dosu zarizeni prn... Takze pokud je to aplikace typu vyblit data na tiskarnu tak muzes jit touto cestou. Muzes zkusit co ti udela echo <nejake dato> > /dev/lp0
to dato se forwardne na PP. Pokud je to velmi jednoducha aplikace, muzes ji nahradit klidne shell scriptem ktery realizuje neco podobneho.
Jinak v cecku pod linuxem jako v jinem cecku pres outp(), coz tu nema cenu vysvetlovat, pokud neumis cecko tak se ho budes ucit a stejne to v knizce kterou budes mit bude napsane Jen pripominka, zapis na porty funguje pouze uzivateli root. Proto te tlacim do tech zarizeni, pac tady neni problem dat je do nejake groupy nebo jim upravit prava podle potreby.
Takze zaver, jestli je fuka jak jdou data ven, pouzi /dev zarizeni. Jestli to jedno neni, potrebujes nejake brutal presne casovani nebo nevim co, tak zapisem na porty, ale pojede to jen rootovi. Ted neresim ze by si dal suid bit na aplikaci, to radeji nedelej pokud to ma bezet nekde v ostrem provozu kde je kladen duraz na bezpecnost, pac predstava ze bys napoprve z hole louky napsal aplikaci ktera by byla bezpecna je docela naivni takze by toho mohl nekdo zneuzit. Tim te nechci srazet, neber to tedy prosim osobne, ale opravdu napsat aplikaci jakztakz bezpecne je problem.
Hodne stesti, zatim
-djz
Tiskni Sdílej: