Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
/dev/lp0 je neco jako na dosu zarizeni prn... Takze pokud je to aplikace typu vyblit data na tiskarnu tak muzes jit touto cestou. Muzes zkusit co ti udela echo <nejake dato> > /dev/lp0
to dato se forwardne na PP. Pokud je to velmi jednoducha aplikace, muzes ji nahradit klidne shell scriptem ktery realizuje neco podobneho.
Jinak v cecku pod linuxem jako v jinem cecku pres outp(), coz tu nema cenu vysvetlovat, pokud neumis cecko tak se ho budes ucit a stejne to v knizce kterou budes mit bude napsane Jen pripominka, zapis na porty funguje pouze uzivateli root. Proto te tlacim do tech zarizeni, pac tady neni problem dat je do nejake groupy nebo jim upravit prava podle potreby.
Takze zaver, jestli je fuka jak jdou data ven, pouzi /dev zarizeni. Jestli to jedno neni, potrebujes nejake brutal presne casovani nebo nevim co, tak zapisem na porty, ale pojede to jen rootovi. Ted neresim ze by si dal suid bit na aplikaci, to radeji nedelej pokud to ma bezet nekde v ostrem provozu kde je kladen duraz na bezpecnost, pac predstava ze bys napoprve z hole louky napsal aplikaci ktera by byla bezpecna je docela naivni takze by toho mohl nekdo zneuzit. Tim te nechci srazet, neber to tedy prosim osobne, ale opravdu napsat aplikaci jakztakz bezpecne je problem.
Hodne stesti, zatim
-djz
Tiskni Sdílej: