Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Řešení dotazu:
V první řadě doporučuji použít nějaký verzovací systém (např. Mercurial). I kdybys pak soubor poškodil, můžeš si verze porovnat, vidět přesně, co se změnilo, a případně se vrátit ke starší verzi. Mercurial můžeš provozovat i lokálně, nepotřebuješ k tomu žádný hosting ani vlastní server.
Co se týče editoru, tam záleží, v jakém jazyce ten CGI skript je napsaný (Bash? Perl? …). Tzn. hledat něco, co umí zvýrazňovat syntaxi v tomto jazyce (to většinou nebude problém) nebo i napovídat a validovat (to už je těžší). Osobně používám na většinu věcí Netbeans protože mj. hezky zobrazují, které řádky jsou změněné (oproti poslední commitnuté verzi), takže neustále vidíš, kde jsi něco měnil a kde by případně mohla být chyba, když ti program náhle přestane fungovat.
Format: ELF 32-bit LSB executable ARM EABI5 version 1 (SYSV) dynamically linked interpreter /lib/ld- for GNU/Linux 2.6.26 BuildID[sha1]=b0a0588563d1169c9faa3bc8bad1377ff84d1baa stripped
Nic takového jako "CGI soubor" neexistuje, zkratka CGI znamená Common Gateway Interface a jde o rozhraní mezi webovým serverem a programem generujícím data pro klienty. V podstatě to funguje tak, že když klient požádá o příslušnou stránku, místo aby se mu poslal existující soubor, spustí se program a klientovi se pošle jeho výstup.
Tím programem může být cokoli od shellového skriptu přes PHP nebo perlové skripty až po obyčejné ELF spustitelné soubory ("binárka"), což je i váš případ (jen mne trochu překvapuje to "32-bit", to už je dnes trochu anachronismus). Ty moc editovat nejde, nebo aspoň ne bez potřebných znalostí a už vůbec ne snadno. Spíš si sežeňte zdrojáky, upravte je a program přeložte znovu.
Tak to je horší. Zdrojové kódy od toho vážně nejsou?
Pokud by šlo o malou změnu (např. drobná změna HTML/CSS, kde výsledný text bude stejně dlouhý nebo kratší), tak to jde udělat v hexadecimálním editoru. Zachování délky (kratší text lze nahradit mezerami, ale delší tam nedostaneš) je zásadní, protože jinak se to celé posune, změní se adresy v paměti a program přestane fungovat. Tzn. nejde tam jen tak do prostředka něco dopsat.
Jinak bys musel program dekompilovat – pak ti z toho vypadne assembler nebo nějaké ošklivé céčko. To se sice edituje dost špatně, ale jde to a pokud potřebuješ jen upravit texty, tak je prostě jen najdeš v tom zdrojáku, přepíšeš a znovu zkompiluješ.
Další možnost je nechat tu binárku tak jak je, brát ji jako černou skříňku a jen ji obalit nějakým skriptem. Tento skript může jednak přepisovat parametry, které jsou na vstupu toho CGI programu, a jednak může upravovat jeho výstup (HTML dokument a HTTP hlavičky).
A nejčistší možnost je: zdokumentovat, co ten program dělá resp. co by měl dělat, a napsat to znova.
To je tak všechno, co můžu takhle v diskusi bez dalších informací poradit. Případně jestli s tím chceš pomoct, tak mi napiš, můžu na to kouknout a udělat vám nějakou nabídku – zabývám se zakázkovým vývojem.
Tiskni
Sdílej: