V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Řešení dotazu:
cat
. Problém je v tom, že to, čo je k tomu portu pripojené, musí nejak dať najavo, že "teraz!". A podľa toho, čo som za poslednú minútu našiel na googli/wiki, tak sa to urobí tak, že to pripojené zariadenie musí zacvičiť s napätím na pine #1 (strobe). A možno to ešte treba potvrdiť nastavením stavu na pine #10 (acknowledge).
Pri opačnom smere stačilo urobiť cat - > /dev/lp0 a z tlačiarne už liezol papier Tipujem, že čítanie v princípe znamená otvoriť /dev/lp0 na čítanie a čítať.
Tipuješ špatně. Znamená to:
# nastavit v BIOSu port do "hloupého" režimu
# a pak
## napsat program přistupující na fyzické io adresy printerportu a správně obsluhující handshake převodníku a ten spouštět pod rootem,
## nebo napsat driver do kernelu který udělá /dev/něco co bude správně obsluhovat handshake převodníku a pak můžeš použít ten cat /dev/něco
Ale když ty programovat neumíš ....
#include <stdlib.h> #include <stdio.h> #include <sys/io.h> #define portC 0x37a int main() { if (ioperm(portC, 1, 1)) fprintf(stderr, "\e[31;43m Nemáš oprávnění \e[0m\n"), exit(1); outb(0, portC); int dataC = inb(portC); printf("%i\n", ((256*(dataC-192)))); return(dataC); }
#include <stdlib.h> #include <stdio.h> #include <sys/io.h> #define portD 0x37c #define portC 0x37a int main() { if (ioperm(portD, 1, 1)) fprintf(stderr, "\e[31;43m Nemáš oprávnění \e[0m\n"), exit(1); outb(0, portD); outb(0, portC); int dataD = inb(portD); int dataC = inb(portC); printf("%i\n", ((dataD+256*(dataC-192)))); return(dataC); return(dataD); }
return
y by neměly fungovat.
#include <stdlib.h> #include <stdio.h> #include <sys/io.h> #define portD 0x37c #define portC 0x37a int main() { if (ioperm(portC, 1, 1)) fprintf(stderr, "\e[31;43m Nemáš oprávnění \e[0m\n"), exit(1); if (ioperm(portD, 1, 1)) fprintf(stderr, "\e[31;43m Nemáš oprávnění \e[0m\n"), exit(1); outb(0, portD); outb(0, portC); int dataD = inb(portD); int dataC = inb(portC); printf("%i\n", (dataD+256*(dataC-192))); }
ppdev
(modprobe ppdev
), příklad kódu je tady (kapitola User-Mode Access):
https://www.htlinux.com/parallel_port_control_in_linux/
Na to pak stačí, abyste měl oprávnění k příslušnému souboru v /dev/
- u mě stačilo přidat si uživatele, pod kterým pracuju, do skupiny lp: gpasswd -a uzivatel lp
(Na hračky typu Arduino se vykašlete.)
Tiskni
Sdílej: