Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)Pre istotu navrhujem miesto "mv" vyskúšať "echo mv".
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)
Vždyť to^^^ vůbec nefunguje. Ani trochu. Příklad:
mkdir -p /tmp/blah/a-b/c-d cd /tmp/blah touch a-b/c-d/e-f
Tak. A teď to zkusme spustit:
mv: '.' a './.' jsou jeden a tentýž soubor mv: nelze získat informace o './a-b/c-d': Adresář nebo soubor neexistuje mv: nelze přesunout './ab/c-d/e-f' do './ab/cd/ef': Adresář nebo soubor neexistuje
(I kdyby to fungovalo, posteskl bych si pořád ještě nad
mv
, když nedojde ke změně názvu, včetně adresáře ./
,|
ased
(a subshellu) na něco, co umí Bash (${name//@(_|-)}
),Tohle funguje, přinejmenším na výše uvedeném příkladu…
find . -type d -print | tac | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; echo mv "$oldname" "$newname"; done) mv ./a-b/c-d ./ab/cd mv ./a-b ./ab mv . .
Stačil by -depth
, jak jsem psal níže.
(Řešení nemusí být perfektní, nicméně paměťové nároky by neměly záviset lineárně na počtu nalezených cest (tac
) a neměly by se zbytečně spouštět procesy sed
a mv
na každou cestu; mv
není potřeba všude a sed
není potřeba vůbec.)
find -depth | while read name; do base="${name##*/}" new_base="${base//@(_|-)}" if [[ "${new_base}" != "${base}" ]]; then echo mv "${name}" "${name%/*}/${new_base}" fi done
echo
a spustit to naostro.extglob
. (Dnes už bývá implicitně zapnutý.)No to je ale smůla. (Fakt nevím, co jiného se na tohle dá odpovědět.)
Pokud jsi si jistý, že (1) máš zapnutý extglob
(shopt -s extglob
) a (2) jsi ve správném adresáři, asi to budeš muset nějak debuggovat. Co třeba
find -depth
, co to vypíše?base
a new_base
, jestli mají očekávanou hodnotu a jestli se liší, kdy se mají lišit?"zato" == "zatohle"
, to by potom šlo:
something='nahraď nahraďještě nahraď' echo "${something//nahraď?(ještě)/hovno}"Bohužel jsem nenašel v dokumentaci ani takovou věc jako možnost vložit matchovaný řetězec (nebo jeho část) do náhrady, jak to umí třeba programy pracující s regexpy (
sed
). Nedivil bych se, kdyby to Bash už někde ve zdrojáku měl, zatímco manuálová stránka o tom ještě mlčí.
(Dost dlouho například nebylo zdokumentované „vektorové“ nahrazování u polí, typu…
names=({a,b,c,d}.txt) echo "${names[@]}" echo "${names[@]/%.txt/.sql}"…, i když už notnou dobu fungovalo. Teď už to v manuálové stránce je.)
Tiskni
Sdílej: