Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Řešení dotazu:
asi jakoby pomocí i2cset a i2cdetect hele nebo hele z balíčku i2c-tools :O ;D
proč jakoby nechceš použít python/nějakou knihovnu hotovou?? :O :O
nevim toje nějaký divný :D
u i2cset v man hele u masky pišou že
Please note that this parameter assumes that the read and write operations for the specified mode are symmetrical for the device you are accessing. This may or may not be the case, as neither I2C nor SMBus guarantees this.
možná koukni coti jakoby vrací i2cget a jestli to jako vodpovídá tý hexa hodnotě nastavení nožiček coby tam jakože měla bejt a neni to třeba něco jinýho :O :O jestli to varcí něco jinýho tak asi jako budeš muset masku počítat sám :O ;D
možná zkuz to pustit bez toho flagu '-y' jakože v ručním/interaktivním režimu :O :O podle zdrojáčku hele na řádku 345 to tam pak vypisuje jak to tu masku jakoby vidí aco se pak jako snaží strčit tam zpátky :O :O
nevim jestli by zato jako moh posuvnej registr si myslim žeje jedno jak si to jako hw řešej uvnitř podle těch tutoriálů de stav všech těch nožiček nastavovat jednim hexa číslem jakoby všecky najednou :O :O skuz to eště bez toho flagu y jak sem řikala aby to vyspalo jak to jako dovopravdy vidí tu hodnotu přečtenou masku spočítanou a tak :O :O
btw php je jedno v čem sou ty skripy psaný ne?? :O ;D
si myslim že tim to asi jako nebude protože podlě těch tutorálů de použít todleto třeba
i2cset -y 1 0x38 0xf0
kde první číslo je zběrnice druhý adresa čipu a tamta třetí hodnota
normálně mu to taky funguje jediný co nefunguje sou masky :O :O
jj řikal ale s čipem MCP23017 nefunguje mu PCF8574 ;D
Tiskni
Sdílej: