abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Dotaz: generování řetězců v 16kové soustavě

    21.6.2021 19:41 Rokle
    generování řetězců v 16kové soustavě
    Přečteno: 740×
    Dobrý den, potřeboval bych v shellu generovat (vypsat) postupně VŠECHNY hexadecimální řetězce o délce 8 znaků. Má někdo nápad jak to udělat - popřípadě aspoň nasměrovat jakým příkazem? Děkuji

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    21.6.2021 23:19 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Co treba: $ seq 0 4294967295 | xargs -i printf "%08x\n" {}

    btw seq je gnu, bsd nema seq, ale je tam nejaka obdoba.
    23.6.2021 22:08 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    …v shellu…

    Ehm.

    23.6.2021 23:02 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    No, tohle je shell, co se vam tam nezda ?

    btw. bsd ma jot(1), viz https://www.freebsd.org/cgi/man.cgi?jot(1)
    24.6.2021 06:10 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Pravdepodobne sa mu nezdá len jedna drobnosť: Bez externých príkazov to v shelli nepôjde:
    $ dpkg -S `type -p seq xargs printf`
    coreutils: /usr/bin/seq
    findutils: /usr/bin/xargs
    $
    
    Ale to je jedno, rozoberať riešenie domácej úlohy tesne pred prázdninami je blbosť.
    24.6.2021 09:45 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Ale Petru, ale naprogramovať to ide aj bez tých príkazov rýdzo v BASH. Len popremýšľaj.
    debian.plus@protonmail.com
    24.6.2021 13:19 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    To ja viem že obyčajný cyklus je súčasťou shellu, aj s formátovaným výpisom. Ale jedná sa o iné riešenie ako to z tohoto vlákna.

    Popremýšľaj, zamysli sa a možno pochopíš ten rozdiel.
    vencour avatar 21.6.2021 23:19 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Opravdu je to úkol?
    Co tam vidím ... definovat vstupní hodnoty, zvolit algoritmus nebo metodu, zjistit způsob, jak pracovat s daty, umět ovládat nějaké programové konstrukce ...
    Příkaz? Třeba ... man, další help ... (v jednom vtipu jsem asi včera viděl ... "jaké je kouzelné slovo, které přivolá pomoc?" a odpověď tam byla "sudo" :-) - V otázce taky nic takového nebo podobného nevidím ...
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 22.6.2021 00:48 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    crunch hele bude asji jakoby víc rychlejší :D ;D

    crunch 8 8 0123456789abcdef
    24.6.2021 01:05 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Dobrý den, potřeboval bych…

    Nepotřeboval. Dostal jsi to za domácí úkol a rádoby-anonymně podvádíš.

    …v shellu…

    Ve kterém shellu? Aspoň tohle by se hodilo napsat.

    …VŠECHNY…

    FAKT VŠECHNY??? NO TOHLE!!! TAK TO BUDOU ASI ČÍSLA OD 0 DO 232, CO???

    Má někdo nápad jak to udělat - popřípadě aspoň nasměrovat jakým příkazem?

    Pokud to má být v Bashi, spíš než nějaký jeden „příkaz“ jsou podstatné řídicí struktury Bashe a něco vestavěného, třeba printf. Pokud by šlo o volání příkazu (ve smyslu spouštění procesu) na každé číslo z 4294967296, to by fakt trvalo setsakra dlouho. (Ne že by to netrvalo setsakra dlouho už tak!)

    for ((i = 0; i <= 0xffffffff; ++i)); do printf '%08x\n' "$i"; done

    Jo a kdyby ses náhodou chtěl dočkat, pak zkrátka takovou věc nedělej v shellu, nýbrž v nějakém rozumném jazyce:

    #include <cstdint>
    #include <iostream>
    
    template<size_t N>
    struct NumberString {
      NumberString() {
        for (size_t i = 0; i < N; ++i) buffer[i] = '0';
        buffer[N] = '\n';  // Who cares about Shitdows?
        buffer[N + 1] = '\0';
      }
    
      void printAll(size_t level = 0) {
        if (level == N) {
          std::cout << buffer;
        } else {
          char *const byte{buffer + level};
          for (size_t i{0}; i < 16; ++i) {
            *byte = digits[i];
            printAll(level + 1);
          }
        }
      }
     private:
      char buffer[N + 2];
      static constexpr char digits[16]{
          '0', '1', '2', '3', '4', '5', '6', '7',
          '8', '9', 'a', 'b', 'c', 'd', 'e', 'f'};
    };
    
    constexpr size_t n_digits{8};
    
    int main() {
      NumberString<n_digits> number;
      number.printAll();
      return 0;
    }
    

    Tohle^^^ na mém fosilním notebooku doběhne za 4 minuty, pokud člověk netrvá na výpisu na terminál.

    (Jo a kdo si myslí, že tam nacpe std::endl a bude king, ten velmi rychle zjistí, že zpomalení bude 20-násobné. (Bo automatycky flush(), řekli by v Ostravě.))

    24.6.2021 12:02 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    To mu fakt pomuze..
    27.6.2021 07:37 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    Cílem naopak je, aby mu to nepomohlo. Aby se z něj stal další neúspěšný podvodníček.

    Právě proto všem takovým podvodníčkům jakože s chutí a rád „radím“ a směju se, když se nad tím ostatní durdí.

    Jednoduchá otázka: Chceš, aby takový člověk s tebou jednou pracoval v týmu? Ne? Tak mu poraď! (Jinak mu budeš muset radit v době, kdy už nebudeš mít na výběr.)

    Tak. Teď jsem prozradil celé tajemství.

    27.6.2021 10:05 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    A výsledkem toho postupu je, že tazatel
    a) získá nejakou zručnosť/znalost, a nebo
    b) si jen udelá fajfku a bude si mnout ruce jak zas našel někoho, kdo udělá práci za nej a on získá pochvalu?
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 28.6.2021 11:55 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Řešení 1× (Michal Kubeček)
    24.6.2021 18:44 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    A='{0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,a,b,c,d,e,f}'
    eval echo 0x$A$A$A$A$A$A
    
    25.6.2021 07:22 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Hezký.
    26.6.2021 03:48 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    Hezčí:

    A='{0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,a,b,c,d,e,f}'
    eval echo 0x$A$A$A$A$A$A$A$A
    

    Jo. A pak to náležitě trvá.

    29.6.2021 12:57 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Kdyz si dam delku 8 u printf, tak tam je taky jen 6 cislic. Zkus si printf '%#08x' 1
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 25.6.2021 12:00 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    toje rychlý až se jako divim :O :O

    26.6.2021 03:46 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    Ale hovňajs.

    Má tam 6 znaků místo 8. Jo, tak to je královsky rychlé, když je to 256× rychlejší, co?

    26.6.2021 04:46 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    No, vlastně 341.̅3×, když se to tak vezme. To už ať si spočítá každý sám.

    MakeIranBombedAgain❗ avatar 28.6.2021 11:53 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    25.6.2021 15:20 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Kulervouci
    26.6.2021 03:46 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    dva znaky rvoucí ≠ kulervoucí

    26.6.2021 07:48 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Zdravý chlap ich má práve toľko.
    27.6.2021 03:52 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě

    Jasně, a těch šest dalších odpracuje. No jo. Tenhle „potenciál“ je skvělé využít, ale hlavně (hlavně!) tomu probůh nedávat volební právo.

    27.6.2021 08:10 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generování řetězců v 16kové soustavě
    Tento tvoj typ anatómie asi nepochádza ani od cicavcov. Ale možno je to vedľajší efekt IPv6 over 5G.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.