Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
fallocate -o 4096 -l 4096 -i souborAle funguje to jenom na některých FS (ale třeba na ext4 jo) a asi jenom pro násobky celých bloků.
Robím si úložisko objektov a rozmýšľam ako takéto situácie riešiť čo najefektívnejšie.Nevím, co to má přesně umět, ale tohle prostě nechceš dělat. Použij nějakou vlastní datovou strukturu (strom s pointery?) nebo SQLite As An Application File Format.
Ještě koukni na LMDB.
Ako niečo podobné riešia napr. databázy?Obecně je to tak, že fs umí soubory pouze přepisovat a nebo appendovat na jejich konec. To, co psal Jenda v prvním komentáři, je trochu nestandardní a je to podporované pouze dvěma fs a to ještě za dalších podmínek, jako že to musí být zarovnané na hranice bloků; v diskusi se tam někdo ptal, jak je to s mmap (bez odpovědi) apod. Tj. fungovalo by to pouze na konkrétním konkrétně nastaveném fs a k tomu přizpůsobeném programu. Databáze to mají různě. Některé pouze appendují na konec a ke každému záznamu si přidávají číslo zápisu. Tedy pouze rostou a jednou za čas je potřeba udělat kopii posledních verzí záznamů do nového souboru. Tohle je současně i nejjednodušší řešení. Čistej append pro zápis a čtení po záznamech. Obecně se tohle řeší tak, že db má ve svém souboru data ukládaná do stránek (typicky třeba 8KB), o každé stránce ví, jestli je plná nebo prázdná. Takže nová data jdou na konec souboru a nebo na volnou stránku a při potřebě něco smazat se upraví jen daná stránka. Docela dobře se to řeší přes mmap. Výhodou je, že používaný soubor (insert, delete, update), už dál neroste (prostě má nějakou svou velikost danou jeho použitím). Pro jeho zmenšení na minimální velikost je stále potřeba zkopírovat pouze živé záznamy (vacuum - tohle musejí dělat všechny velké db, nějakou formou). Pokud pracuješ se záznamy o jasné dané a neměnné velikosti, tak k nim zkus přidat flag, jestli je ten záznam živý nebo smazaný (nebo rovnou číslo transakce) a zkus updatovat binární soubor takto.
- Pridej druhy soubor "zurnal" kam budes zapisovat vzdy na konec zmeny.
nejake zaznamy position, data
- Nebo udelej hlavni soubor strukturovany
Kazdopadne pri cteni se ti to trochu zkomplikuje a nebo se ti to zkomplikuje pri zapisu (posun vseho).
Tiskni
Sdílej: