Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Možná by pomohlo vzít zprávu:
$ cat utf-8.eml Subject: predmet Content-Transfer-Encoding: base64 Content-Type: text/plain; charset=UTF-8 dGV4dCB6cHLDoXZ5IHYgxI1lxaF0aW7Emwo=
a převést na XML:
$ cat utf-8.eml | mime2xml <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <mime-message> <headers> <subject>predmet</subject> <content-transfer-encoding>base64</content-transfer-encoding> <content-type>text/plain</content-type> </headers> <body content-type="text/plain" length="26"><![CDATA[text zprávy v češtině ]]></body> </mime-message>
Ale je to ještě hodně čerstvé – dosud nevydaná verze relpipe-in-mimetable.
A pak to nasypat ideálně do nějaké XML databáze (eXist, BaseX, případně PostgreSQL s indexovaným XML sloupcem), která to zaindexuje a umožní v tom efektivně vyhledávat. V horším případě to nechat v souborech a prohledávat ty (nad tím jde psát XPath dotazy, akorát jak to nebude indexované, tak se budou muset vždy projet všechny soubory).
V XSLT se pak dá snadno napsat šablona, která naformátuje e-maily pro tisk.
Nicméně problém vidím v té (ne)struktuře těch zpráv a v tom, jak se k tomu e-mailu lidi chovají – většina BFU bohužel odpovídá nad původní zprávu, kterou tam nechávají celou. Tudíž jak ta citace, tak ta nová zpráva je v téže MIME části a neexistuje spolehlivý způsob, jak je od sebe oddělit – jen více či méně chybové heuristiky. Tohle by si člověk musel napsat sám (nebo na to možná existuje nějaká knihovna) a vložit to za ten převod do XML a aplikovat na elementy body/part
.
text 1 text 2 + 1 text 3 + (2 + 1) text 4 + (3 + (2 + 1)) atd.Ty by pak melo jit rozfiltrovat na jednotlive inkrementy (tedy jednotlive prispevky v konverzaci) pomoci diff, comm, difflib nebo podobne. Tim padem bych nemusel resit parsovani tech retezu. Momentalne budu premyslet jakym algoritmem ziskat ty inkrementy.
Tiskni
Sdílej: