Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
#!/bin/bash echo "$1"Kdyz zadam na vstupu '\r\n' nic se neinterpertuje..
zkouskamikrofonu( )
{
echo "$1"
}
maraou@u5.lan> zkouskamikrofonu F:\tmp\test
F:tmptest
$ zkouskamikrofonu 'F:\film\' F:\film\
A co takhle nepoužívat retardované OS, které si jako oddělovač adresářů zvolily tradiční escapovací znak (zpětné lomítko)? Nebo si do nich aspoň nainstalovat normální Shell (Bash atd.) a psát cesty s normálním lomítkem (stejně tak to funguje i třeba v Javě – i na těch retardovaných OS).
Díval jsem se, jestli nejde tu interpretaci zpětného lomítka v Bashi vypnout, ale přijde mi, že nejde. Třeba by to v jiném shellu šlo, nevím. Případně si takovou volbu do Bashe dopsat – to by nebyl velký problém. Akorát jde o to, že tím ten shell zmrzačíš a přestanou v něm fungovat věci, na které jsou lidé zvyklí a které všude jinde fungují (\t, \n, \ , \\, \), \', \" atd.)
\t
udělá ještě původní shell, ze kterého tu funkci voláš. Musíš to dát do uvozovek nebo apostrofů tam nebo zdvojit \\
(escapovat).
'/t'
atp.?
Narazím na to, že nedokážu poznat, jestli nebyl tabulátor součástí názvu souboru, ale tam si můžu říct, že to nedovolím. Má to i další problémy (kromě toho, že je to rovnák na ohýbák)? Nemyslím si, že to je dobrý nápad, přemýšlím jen, jestli by to bylo možné.
xclip -out | nějaká_transformace | xclip -in
, případně to rovnou pastnout -- což nevím jak se dělá, já to dělám pomocí sleep 0.2; xdotool click 2
)#!/bin/bash echo -n "Adresar: "; read -r FOO echo "$FOO"
To ale čte z terminálu / standardního vstupu, ne z parametru příkazu/funkce. Pokud jsem tazatele pochopil schválně, tak by to chtěl používat takhle:
mojeFunkce() { echo -n "Adresar: "; read -r FOO; echo "$FOO"; } mojeFunkce aaa\bbb\ccc
ale to parametr ignoruje a čte to ze STDIN.
#!/bin/bash preved(){ # prevod lomitek lin_cesta="$(echo "$2" | sed 's#\\#/#g')" # prevod F:/film na /data/film, lin_cesta="$(echo "${lin_cesta}" | sed 's#^f:/film#/data/film#I')" # zobrazeni a pridani do souboru "vstupni nazev".prevedene echo "${lin_cesta}" | tee -a "${1}.prevedene" } # smazani vystupniho souboru pri spusteni rm "${1}.prevedene" # nacitani radku z vstupniho souboru zadaneho jako parametr skriptu while read -r line; do preved "${1}" "${line}" done < "${1}"
Tiskni
Sdílej: