Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Řešení dotazu:
#!/bin/bash echo "$1"Kdyz zadam na vstupu '\r\n' nic se neinterpertuje..
zkouskamikrofonu( )
{
echo "$1"
}
maraou@u5.lan> zkouskamikrofonu F:\tmp\test
F:tmptest
$ zkouskamikrofonu 'F:\film\' F:\film\
A co takhle nepoužívat retardované OS, které si jako oddělovač adresářů zvolily tradiční escapovací znak (zpětné lomítko)? Nebo si do nich aspoň nainstalovat normální Shell (Bash atd.) a psát cesty s normálním lomítkem (stejně tak to funguje i třeba v Javě – i na těch retardovaných OS).
Díval jsem se, jestli nejde tu interpretaci zpětného lomítka v Bashi vypnout, ale přijde mi, že nejde. Třeba by to v jiném shellu šlo, nevím. Případně si takovou volbu do Bashe dopsat – to by nebyl velký problém. Akorát jde o to, že tím ten shell zmrzačíš a přestanou v něm fungovat věci, na které jsou lidé zvyklí a které všude jinde fungují (\t, \n, \ , \\, \), \', \" atd.)
\t
udělá ještě původní shell, ze kterého tu funkci voláš. Musíš to dát do uvozovek nebo apostrofů tam nebo zdvojit \\
(escapovat).
'/t'
atp.?
Narazím na to, že nedokážu poznat, jestli nebyl tabulátor součástí názvu souboru, ale tam si můžu říct, že to nedovolím. Má to i další problémy (kromě toho, že je to rovnák na ohýbák)? Nemyslím si, že to je dobrý nápad, přemýšlím jen, jestli by to bylo možné.
xclip -out | nějaká_transformace | xclip -in
, případně to rovnou pastnout -- což nevím jak se dělá, já to dělám pomocí sleep 0.2; xdotool click 2
)#!/bin/bash echo -n "Adresar: "; read -r FOO echo "$FOO"
To ale čte z terminálu / standardního vstupu, ne z parametru příkazu/funkce. Pokud jsem tazatele pochopil schválně, tak by to chtěl používat takhle:
mojeFunkce() { echo -n "Adresar: "; read -r FOO; echo "$FOO"; } mojeFunkce aaa\bbb\ccc
ale to parametr ignoruje a čte to ze STDIN.
#!/bin/bash preved(){ # prevod lomitek lin_cesta="$(echo "$2" | sed 's#\\#/#g')" # prevod F:/film na /data/film, lin_cesta="$(echo "${lin_cesta}" | sed 's#^f:/film#/data/film#I')" # zobrazeni a pridani do souboru "vstupni nazev".prevedene echo "${lin_cesta}" | tee -a "${1}.prevedene" } # smazani vystupniho souboru pri spusteni rm "${1}.prevedene" # nacitani radku z vstupniho souboru zadaneho jako parametr skriptu while read -r line; do preved "${1}" "${line}" done < "${1}"
Tiskni
Sdílej: