Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »poll(2)
s timeoutem a pipe(2)
. (Vytvořím rouru, pollem v jednom procesu/vlákně čekám na příchozí data a ve druhém vlákně nebo třeba handleru signálu pro ukončení pošlu data.) Takové řešení se hodí, pokud už rourou (nebo soketem apod.) posíláme nějaký příkaz pro ukončení.
ne, že bych s tím souhlasil, pthread bude rozhodně efektivnější, na druhé straně chyba v pouštěné funkci shodí celý proces, zatímco v případě fork() jenom ten child.Efektivnejsi? Mozna ano, ale uvedom si, ze novy proces se udela jen na zacatku. Pak se stejne ceka. A v jakych poctech se vlastne pohybujeme? Myslim, ze v takovych, kde vytvoreni child procesu opravdu nebude problem s rezii.
Efektivnejsi? Mozna ano, ale uvedom si, ze novy proces se udela jen na zacatku. Pak se stejne ceka. A v jakych poctech se vlastne pohybujeme?Efektivnější neznamená jen vytvoření procesu, ale celou dobu údržbu těch procesů (vlastní tabulka virtuální paměti - i když z velké části samotná paměť asi sdílená, taky, kdo ty child procesy bude sestřelovat). Pokud se pohybujeme v rámci desítek funkcí - pak je fork ok, stovky, možná nízké tisíce - threads jsou ok, u víc by to chtělo ten threadpool. Počítám, že tady půjde o jednotky až desítky, proto jsem psal, zda to stojí za ty komplikace (respektive komplikace je to, že pro čisté C takové knihovny moc nejsou, jinak by to bylo naopak jednodušší).
Efektivnější neznamená jen vytvoření procesu, ale celou dobu údržbu těch procesů (vlastní tabulka virtuální paměti - i když z velké části samotná paměť asi sdílená, taky, kdo ty child procesy bude sestřelovat).Proc bude vetsinu dobu sveho zivota pouze spinkat, nebal bych se tedy teto rezie.
Pokud se pohybujeme v rámci desítek funkcí - pak je fork ok, stovky, možná nízké tisíce - threads jsou ok, u víc by to chtělo ten threadpool.Jiste, ThreadPool a napsat to treba v jave by bylo nejlepsi, ale to tazatel nechtel. Pro jeho ucel naprosto postacuje model s forkem a signal. A garantuji vam, ze pro tento ucel nejsou i radove stovky na prumernem zeleze problem.
Počítám, že tady půjde o jednotky až desítky, proto jsem psal, zda to stojí za ty komplikace (respektive komplikace je to, že pro čisté C takové knihovny moc nejsou, jinak by to bylo naopak jednodušší).+1 Take mi prijde, ze pro zacatecnika jsou veci okolo forku a signalu daleko pochopitelnejsi nez prace s pthreads, ktere v C maji vylozene hnusne api.
Mmain(): sending cancellation request Joining thread 0 main(): thread wasn't canceled (shouldn't happen!) main(): sending cancellation request Joining thread 1 main(): thread wasn't canceled (shouldn't happen!) main(): sending cancellation request Joining thread 2 main(): thread was canceled main(): sending cancellation request Joining thread 3 main(): thread wasn't canceled (shouldn't happen!) main(): sending cancellation request Joining thread 4 main(): thread wasn't canceled (shouldn't happen!) main(): sending cancellation request Joining thread 5 _https://pastebin.com/BmECNELD K čemu je tam nutný prosím ten fakeMutex? PS: Zkusil jsem i ně které zde zzmíněné další varianty, ale přišlo mi to až zbytečně složité.
pthread_cond_broadcast(&fakeCond);
a pak pro jistotu ještě počkat na dokončení vláken přes join().
Tiskni
Sdílej: