Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »<?php include 'header.php'; include $pozadovanaStranka.'.php'; include 'footer.php'; ?>V aktuálním projektu ale server-side funkcionalitu nechci, stránky se budou servírovat furt ty samé a mně jde jen o usnadnění správy obsahu. Určitě nejsem v době client-side aplikací komunikujících s hromadou API jediný, kdo něco takového řeší, ale nenašel jsem žádný vhodný hotový nástroj, i když to principielně jde udělat i šikovným bash skriptem. Hledal jsem pojmy jako "html preprocessor", "html compiler", "html generator", "html templating" ale našel jsem jen věci, které nechci (kromě "free" online služeb, které jsou úplně mimo, jsem našel jen věci jako Pug, Slim a Haml, případně HTML tag <template> které ale míří na zjednodušení zápisu HTML v rámci jedné HTML stránky). Mohl bych si na to napsat shell skript, což ale při ošetření všech detailů není práce na pět minut, případně by šlo použít i to PHP, ale opět by bylo potřeba napsat nějaký wrapper, což se mi zdá, že by nutně muselo být vynalézání kola. Jak to řešíte vy?
Řešení dotazu:
Ešte by sa dalo použiť jedna velka index.html kde by mal viacej odsekov kazda vlastne ID a potom uz sa len pohrat z CSS ze klikne na prikladn a About a zobrazi sa obsah DIV s about. je to dost elegantne riesenie aj ked zalezi od toho kolko toho chce tam mat textu ci to nebude az moc objemna stranka takze za mna HTML+CSS bez JS ale ak uz javascript tak uz by som ukladal data do JSON a mas uplne staticku webku bez PHP
Jak to řešíte vy?mkdocs. Zdrojove subory su napisane v markdown. Index (a teda layout stranky) v subore podobnom yaml.
Tiskni
Sdílej: