abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 17:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:33 | Nová verze

    Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Komunita

    Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 11:11 | Komunita

    Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:44 | Zajímavý projekt

    Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Pozvánky

    Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 22:33 | IT novinky

    Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    5.6. 21:55 | Pozvánky

    Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    Twitter (nejen pro příležitostné čtení)
     (91%)
     (2%)
     (8%)
    Celkem 199 hlasů
     Komentářů: 6, poslední včera 09:40
    Rozcestník

    Dotaz: Big vs. Little Endian v GCC

    29.5.2004 16:15 Petr
    Big vs. Little Endian v GCC
    Přečteno: 169×
    Dobry den
    Nevi nekdo, jestli se da gcc-cku explicitne rict, jestli ma ukladat data do souboru s Big/Little Endian ???
    Priklad:
    short int c=1;
    fwrite(&c, 2, 1, fw);
    
    Kdyz se potom podivam do toho souboru, tak zjistim, ze prvni dva bajty jsou 01 00, potreboval bych, aby se to ulozilo jako 00 01.
    Diky

    Odpovědi

    29.5.2004 17:30 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Big vs. Little Endian v GCC
    Ne. Ten program by pak nefungoval, protože musíš mít reprezentované hodnoty tak, jak jim rozumí procesor, na kterém to běží.

    Nicméně existují konverzní funkce, které ty bajty přehážou (pak samozřejmě bude mít ten int pro tvůj procesor úplně jinou hodnotu, ale můžeš ho někam zapsat), jak v libc, tak glib, tak ledaskde jinde (kromě toho si lze konverzi i snadno napsat), což ale už není věc gcc.

    Nebo to přelož pro architekturu, které má ten správný byterorder, a pak to na ní spouštěj ;)
    29.5.2004 21:52 Maude Lebowski
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Big vs. Little Endian v GCC
    neda se to, nema samo smysl to delat, vzdyt kdyz by se ulozila cisla s opacnym poradim byte tak by to bylo uplne jine cislo.

    pokud potrebujes prehazovat byte tak pouzij funci swab (man swab) ktera je vetsinou realizovana nejaokou instrukci procesoru takze je rychla nebo na slozitejsi manipulace udelej pres strukturu union a do te dej vsechna potreba cisla (int, short, long) a pole z char (neni to presna synataxe):
    union
     int a
     long b
     short c
     char t
    end union
    
    a pak muzes udelat:
    a = 26
    print t[1], t[2]
    
    30.5.2004 00:03 r0b0t
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Big vs. Little Endian v GCC
    Smysl to mit muze. Co kdyz na jedne architekture chci predzvykat data pro druhou architekturu? Otazkou zustava proc by nekdo neco takoveho potreboval... :-)
    30.5.2004 09:30 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Big vs. Little Endian v GCC
    Potřebuje to někdo dost často, při vytváření v podstatě jakýchkoli binárních dat, např. při TCP/IP komunikaci z i386 to potřebuješ furt ;)

    Ale nemá s tím nic společného kompilátor, prostě se to musí převést...
    30.5.2004 10:36 MarSik | skóre: 16 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Big vs. Little Endian v GCC
    Tohle mi prijde jako dost divne reseni ;) ja bych proste pouzil htonl, htons, ntohs a ntohl funkce ;)
    Nothing is foolproof...fools are very clever.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.