Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
configure:23729: checking for pkg-config configure:23747: found /usr/local/bin/pkg-config configure:23760: result: /usr/local/bin/pkg-config configure:23783: checking for GLIB - version >= 2.4.5 configure:23932: result: no configure:23965: gcc -o conftest -I/usr/include/glib-2.0/ \ -I/usr/lib/glib-2.0/include/ -Wall conftest.c >&5 /tmp/ccwqu1hN.o(.text+0x19): In function `main': : undefined reference to `glib_major_version' /tmp/ccwqu1hN.o(.text+0x22): In function `main': : undefined reference to `glib_minor_version' /tmp/ccwqu1hN.o(.text+0x2b): In function `main': : undefined reference to `glib_micro_version' collect2: ld returned 1 exit statusV testovacím programu je na konci
return ((glib_major_version) || (glib_minor_version) || (glib_micro_version));Můžete mi někdo prosím poradit, co s tím? To skoro vypadá, jako kdyby snad ty konstanty nebyly v souborech definovane. Díky moc
pkg-config --modversion glib-2.0?
Pokud nic, tak si do PKG_CONFIG_PATH přidej adresář obsahující glib-2.0.pc.
Pokud jinou verzi, než kterou chceš, tak máš zároveň nainstalovaných více verzí. Nedoporučuji.
Ale ještě to není všechno.
Vypadá to, že mu chybí spousta cest, odkud by měl vkládat soubory GTK a GLIB. Dá se to nějak hromadně vyřešit?
Tiskni
Sdílej: