Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Zdravim mohl byste mi nekdo poradit jak se da resit programek v cecku abych si pri spusteni navolil v prikazove radce jaky pseudo terminal se bude pouzivat ( ptsX ). Program se pak propoji na dalsi pseudo terminal a navzajem si posilaji data.
Presne zadani zde:
........................................Napište program, teletype. Tento program otevře sériový port a vyšle na něj každý z klávesnice zapsaný znak a vypíše každý jednotlivý znak ze sériové linky přijatý. Pomocí sériového kabelu propojte COM1 a COM2 a spusťte 2 instance programu teletype. Který COM se bude používat specifikujte z příkazové řádky při spouštění programu.
________________Vim jak udelat abych se propojil na terminal a cetl z nej znaky ale nevim jak udelat aby jsme mohl navzajem mezi terminali prijimat i odesilat. Snad pomoci fce select? Prosim poradte, ( nechci to naprogramovat, jen nakopnout), zatim je to pro me spanelska vesnice. Dekuji
EXAMPLE #include <stdio.h> #include <sys/time.h> #include <sys/types.h> #include <unistd.h> int main(void) { fd_set rfds; struct timeval tv; int retval; /* Watch stdin (fd 0) to see when it has input. */ FD_ZERO(&rfds); FD_SET(0, &rfds); /* Wait up to five seconds. */ tv.tv_sec = 5; tv.tv_usec = 0; retval = select(1, &rfds, NULL, NULL, &tv); /* Don't rely on the value of tv now! */ if (retval == -1) perror("select()"); else if (retval) printf("Data is available now.\n"); /* FD_ISSET(0, &rfds) will be true. */ else printf("No data within five seconds.\n"); return 0; }
#define BUF_LEN 200 struct termios set_attributes; int main(int argc, char *argv[]) { char *ttyID; char buffer[BUF_LEN]; int result; fd_set terminal, klavesnice; struct timeval timeout; /* Struktura s časovým limitem */ size_t len; ttyID = argv[1]; /* Nacteme ttyID pseudo terminalu */ int tty = open(ttyID, O_RDWR); // nastav nove parametry terminalu tcgetattr(tty, &set_attributes); set_attributes.c_lflag &= ~ICANON; // necekej na cely radek (noncanonical) //set_attributes.c_lflag &= ~ECHO; // nezobrazuj ctene znaky set_attributes.c_cc[VMIN] = 1; set_attributes.c_cc[VTIME] = 0; tcsetattr(tty, TCSAFLUSH, &set_attributes); while(1){ FD_ZERO(&terminal); /* Odstranime nahodna data z mnoziny */ FD_ZERO(&klavesnice); /* Odstranime nahodna data z mnoziny */ FD_SET(fileno(stdin), &klavesnice); /* Naplnime mnozinu stdin */ FD_SET(tty, &terminal); /* Naplnime mnozinu ttyckem */ // Nadefinovany casovy interval 4 sekundy a 5 milis.. timeout.tv_sec = 4; timeout.tv_usec = 50000; // Zavolám select (V Linuxu musím mít nastavenou proměnnou FD_SETSIZE) --- tezko rict co je na tom pravdy result = select(FD_SETSIZE, &klavesnice, &terminal, NULL, &timeout); switch(result){ case -1: perror("select"); /* Nastala chyba */ exit(1); case 0: printf("timeout \n"); /* Vypršel časový limit */ break; default: /* Obsluha soketu. Zde je možné vytvořit nové vlákno nebo proces, který obslouží událost na soketu. Server pak je vícevláknový. */ if (FD_ISSET(fileno(stdin), &klavesnice)) { /* Data available on stdin */ char a; read(fileno(stdin), &a, sizeof(a)); write(tty, &a, sizeof(a)); } if (FD_ISSET(tty, &terminal)) { char c; read(tty, &c, sizeof(c));/*:!*/ if(c == '\004') { // `C-d' // program skonci az prijme Ctrl-D break; } else { putchar(c); // vyprazdni vystupni buffer // a zpusob tak zobrazeni znaku // i v nekanonickem modu terminalu fflush(stdout); } } break; } } }
. . . switch(select(1, &rfds, NULL, NULL, &tv)) { case -1: perror("select()"); return -1; /* no break */ case 0: printf("No data in 5 sec.\n"); break; default: printf("DAATAAA!!!.\n"); /* FD_ISSET(0, &rfds) will be true. */ break; } return 0; . . .
hlavicky void *readFromTERMINAL( void *ptr ) { char *terminal; terminal = (char *) ptr; int tty = open(terminal, O_RDONLY);/*:!*/ if(tty < 0) { perror("ERROR open device /dev/ttyS1"); exit(EXIT_FAILURE); } while(1) { char c; read(tty, &c, sizeof(c)); if(c == '\004') { // `C-d' // program skonci az prijme Ctrl-D close(tty); break; } else { putchar(c); // vyprazdni vystupni buffer // a zpusob tak zobrazeni znaku // i v nekanonickem modu terminalu fflush(stdout); } } close(tty); } int main(int argc, char *argv[]) { pthread_t thread1, thread2; char *parametr; parametr = argv[1]; // vlakno cte z daneho portu a vypisuje na terminal pthread_create( &thread1, NULL, readFromTERMINAL, parametr); pthread_join(thread1, NULL); printf("\nKonec\n"); return EXIT_SUCCESS; }
moje_skvela_utilita </dev/bagr/jahoda/konzole >/dev/bagr/jahoda/konzole
Tiskni
Sdílej: