Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, mám problém se spouštěním Java appletů. Už mě to hodně štve a prosím vás o radu.
Při spouštění java_vm jsem dostával hlášku, že nemám nastavené proměnné JAVA_HOME a PLUGIN_HOME. Nastavil jsem je na adresáře, o kterých jsem si myslel, že by to mohly být. (/opt/java/jre/plugin apod.).
Ani potom to nefungovalo a objevilo se mi java_vm process: could not find Java VM symbols.
V Mozille se aplety z www spouštějí, ale polovina věcí v nich nefunguje, jako by neměly přístup k nějakým knihovnám. Zasekává se to a nestojí to za nic.
V Konqueroru tradičně nefunguje vůbec nic.
Aplikace javaws nefunguje. Tvrdí, že user cache je empty (no jasně, nic jsem tam taky nevložil) a že system cache is not set (a co já jako s tím?). Nelze tam spouštět ani přidávat aplikace, menu jsou potlačená.
Openoffice 2 se při jakémkoliv pousu o nastavené javy totálně zasekne a pomůže jen xkill.
Mám Arch Linux 0.7, nainstalované jre od Sunu i kaffe. Javaws mi kaffe ignoruje a ukazuje jen Sun/jre.
Za jakékoliv hinty předem děkuji.
Něco pravdy na tom bude, v tom j2re.sh se fakt PLUGIN_HOME nikde nevyskytuje. Nastavil jsem tedy všechno možné včetně LDPATH (u mě byla implicitně prázdná... (?)).
Jenže ono mě to popichuje houževnatě dál. Teď to říká:
java_vm process: Couldn't find class sun/plugin/navig/motif/Plugin Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: sun/plugin/navig/motif/Plugin
Žádný podobný adresář tam nikde nevidím. Kde by měl být? Spouštění aplikací v javaws stále nefunguje a aplety v Mozille se zasekávají.
Kaffe jsem odinstaloval, j2re přeinstaloval, ale problém trvá dál...
Najednou začala Java fungovat, a to po instalaci Firefoxe. Důvod je mi záhadou. Cache v aplikaci javaws však stále nefunguje.
Tiskni
Sdílej: