Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 42, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 15. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout edici KDE Plasma Desktop nebo spin Cosmic. Vydán byl také Fedora Asahi Remix 42 Beta pro Apple Silicon.
Byla vydána verze 12.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Přidána byla podpora bcachefs, Linux byl povýšen na verzi 6.12.19, GParted na verzi 1.7.0, nwipe na verzi 0.38, dump na verzi 0.4b49, …
Google kupuje společnost Wiz za 32 miliard dolarů.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
#include <stdio.h> #include <sys/klog.h> int main(int argc, char **argv) { int loglvl; if (argc < 2) { printf("syntax: kloglvl level\n"); return 0; } if (sscanf(argv[1], "%d", &loglvl) < 1) { printf("Invalid number.\n"); return 0; } klogctl(8, NULL, loglvl); return 0; }Jako parametr se programu zadá žádaná úroveň (já volím
3
), v konzoli je pak celkem klid. Pozor na jazyk. :-)
Zaujímalo by ma, nakoľko je nutné ovládať jazyk C, aby som mohol Linux pohodlne spravovať, konfigurovať a riešiť niektoré problémy pri napr. kompilácii.
Pro běžnou práci a správu systému není znalost céčka nějak životně důležitá. Pro tu kompilaci už se to ale celkem hodí, přeci jen je lepší, když těm chybovým hláškám aspoň trochu rozumíte.
A tiež ma máta otázka, či je možné vôbec bez hlbšej znalosti Linux používať k spokojnosti.
Když budete mít po ruce někoho, kdo vám ten systém nainstaluje, nakonfiguruje a postará se o řešení případných problémů, pak asi ano. Je-li to systém, který máte doma a jediný systémák široko daleko jste vy sám, pak to asi není dobrý nápad. Pro úplnost bych ale doplnil, že přesně totéž si myslím i o Windows, rozdíl je především v tom, jak moc se snaží systém předstírat, že je tomu jinak.
Tiskni
Sdílej: