Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
#include <stdio.h> #include <sys/klog.h> int main(int argc, char **argv) { int loglvl; if (argc < 2) { printf("syntax: kloglvl level\n"); return 0; } if (sscanf(argv[1], "%d", &loglvl) < 1) { printf("Invalid number.\n"); return 0; } klogctl(8, NULL, loglvl); return 0; }Jako parametr se programu zadá žádaná úroveň (já volím
3
), v konzoli je pak celkem klid. Pozor na jazyk. :-)
Zaujímalo by ma, nakoľko je nutné ovládať jazyk C, aby som mohol Linux pohodlne spravovať, konfigurovať a riešiť niektoré problémy pri napr. kompilácii.
Pro běžnou práci a správu systému není znalost céčka nějak životně důležitá. Pro tu kompilaci už se to ale celkem hodí, přeci jen je lepší, když těm chybovým hláškám aspoň trochu rozumíte.
A tiež ma máta otázka, či je možné vôbec bez hlbšej znalosti Linux používať k spokojnosti.
Když budete mít po ruce někoho, kdo vám ten systém nainstaluje, nakonfiguruje a postará se o řešení případných problémů, pak asi ano. Je-li to systém, který máte doma a jediný systémák široko daleko jste vy sám, pak to asi není dobrý nápad. Pro úplnost bych ale doplnil, že přesně totéž si myslím i o Windows, rozdíl je především v tom, jak moc se snaží systém předstírat, že je tomu jinak.
Tiskni
Sdílej: