Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
#include <stdio.h> #include <sys/klog.h> int main(int argc, char **argv) { int loglvl; if (argc < 2) { printf("syntax: kloglvl level\n"); return 0; } if (sscanf(argv[1], "%d", &loglvl) < 1) { printf("Invalid number.\n"); return 0; } klogctl(8, NULL, loglvl); return 0; }Jako parametr se programu zadá žádaná úroveň (já volím
3
), v konzoli je pak celkem klid. Pozor na jazyk. :-)
Zaujímalo by ma, nakoľko je nutné ovládať jazyk C, aby som mohol Linux pohodlne spravovať, konfigurovať a riešiť niektoré problémy pri napr. kompilácii.
Pro běžnou práci a správu systému není znalost céčka nějak životně důležitá. Pro tu kompilaci už se to ale celkem hodí, přeci jen je lepší, když těm chybovým hláškám aspoň trochu rozumíte.
A tiež ma máta otázka, či je možné vôbec bez hlbšej znalosti Linux používať k spokojnosti.
Když budete mít po ruce někoho, kdo vám ten systém nainstaluje, nakonfiguruje a postará se o řešení případných problémů, pak asi ano. Je-li to systém, který máte doma a jediný systémák široko daleko jste vy sám, pak to asi není dobrý nápad. Pro úplnost bych ale doplnil, že přesně totéž si myslím i o Windows, rozdíl je především v tom, jak moc se snaží systém předstírat, že je tomu jinak.
Tiskni
Sdílej: