Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Zdravim.
Pokud jste nekdo sběhlej v perlu, můžete mi poradit, jak je to s proměnnými mimo jejich "scope". Domníval jsem se, že dojde k uvolnění paměti poté co již proměnná "neexistuje". Pokud však existuje reference, můžu její obsah stále používat.
Existuje snad záznam, že existuje na proměnnou odkaz? Dojde k jejímu vymazání(uvolnění paměti) když už neexistuje žádný odkaz?
my $y; { my @x=(20,30); # @x je lokalni $y=\@x; } print $x[0]; # chyba, $x neex. print $y->[0]; # vporadku, vypise 20 undef $y; # je stale rezevovana pamet pro pole (20,30) ?
Souhlasím, že odkaz na proměnnou je vlastne odkaz na místo v paměti. Chápu také stejně, že neexistence proměnné je vlastně neexistence odkazu přes jméno.
Je však možná a v manuálech doporučená kostrukce, která vytvoří odkaz na bezejmenné pole:
my $z; { my $y=[20,30]; $z=$y; } print $z->[0]; #Pole "$y" je dostupné i mimo blok
Pole "$y" je možné z dále zvětšovat a měnit obsah, aniž by docházelo k přepisování jiných proměnných nebo seg.fault.
Aha, je tedy pravdivá moje doměnka, že k poli je někde záznam, zda na něj něco ukazuje? Vytvoření reference k poli tedy není jen prosté zaznamenání "adresy" v paměti, ale dojde při tom i k záznamu, že tato reference k danému poli existuje.
Díky
Tiskni
Sdílej: