Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
lftp
a hodit je do zipu je hračka. Naplánovalo by se to cronem nebo přes at nebo tak nějak.
#!/usr/local/bin/bash cd /cesta/kam/zalohuju #parametry wget si nastavte ja potrebujete /usr/local/bin/wget -o wget_log.txt -t 10 -c -r -l 15 --user=uzivatel --password=heslo URL #nasledujici pojmenuje pripadnou zalohu podle casu a data jmenozalohy=zaloha$(date +%d.%m.%y_%H:%M).zip #zabaleni stazeneho spolecne s logem o stazeni /usr/local/bin/zip -r $jmenozalohy stazeny_adresar wget_log.txt rm -rf stazeny_adresar wget_log.txt exitasi muj 3. skript zivota takze to urcite neni idealni ale pro me ucely to funguje, prvozuju s to bashem(jak napasno na zacatku) v freebsd
<pre>
./usr/local/websdump/websdump
# generovani zaloh webu #--- ecoteam.cz -------------------------------------------------------------------------------- rm -rdf /var/zaloha/webs/stranky/mirror/* wget -q www.stranky.cz/_mysqldump_/mysqldump.php -O /dev/null lftp -c 'open -e "mirror / /var/zaloha/webs/stranky/mirror" ftp://user:pass@ftp.stranky.cz' rm -rf /var/zaloha/webs/stranky/stranky_day_`date +%w`.zip zip -r /var/zaloha/webs/stranky/stranky_day_`date +%w`.zip /var/zaloha/webs/stranky/mirror/ rm -rdf /var/zaloha/webs/stranky/mirror/* #-----------------------------------------------------------------------------------------------
1. radek: kompletne smaze obsah adresare mirror
2. radek: to je moje specialita na dump obsahu databaze a ulozi do souboru na ftp serveru, u tebe nema vyznam
3. radek: provede stazeni celeho obsahu ftp serveru od adresare / hloubeji. Da se nastavit, aby to stahovalo jen nejaky podadresar umisteny na danem ftp, "stranky" chci stahovat cely, mam tam proto jen /. Soubory se kopiruji prave do adresare mirror.
4. radek: smaze stary zip soubor, ktery nese stejne jmeno, jako bude mit ten novy.
5. radek: zkomprimuje obsah adresare mirror do zipu s nazvem stranky_day_n.zip
6. radek: kompletne smaze obsah adresare mirrorHodnota n z 5.radku je obsahuje aktualni den v tydnu (day of week). Je to proto, ze chci vytvaret zalohy s tydenni rotaci a to takovym zpusobem, abych se o to nemusel starat. Cron pusti zalohovaci davku pravidelne kazdou nedeli v 3:30, kde plati, ze n=0, cili bude vytvarena zaloha s nazvem stranky_day_0.zip. Ta puvodni se diky radku 4 smaze a nahradi se aktualni zalohou. Paklize by byla nutnost vytvaret zalohy kazdy den, mohl by se cron nastavit tak, aby provadel zalohy kazdy den, vytvarelo by se 7 archivu, s tim, ze by bylo vzdy a za kazdych okolnosti dostupnych 6 poslednich zaloh zpetne a s postupujicimi dny by se archivy postupne kruhove premazavaly aktualnimi. Interval rotace se da zvysit nahrazenim dne v tydnu nejakou jinou inkrementalni, ale opakujici se hodnotou, napriklad den v mesici (drobne anomalie s 28,29,30,31 dny v mesici by nevadily), kde by se uchovavalo poslednich 30 zaloh, paklize by se zalohovalo kazdy den nebo dnem v roce. To mi vsak pripada uz trochu zbytecne, vzhledem k tem webum, co se maji zalohovat. Dale je mozne trebas jednou mesicne aktualni zalohu zkopirovat jinam a delat si jeste mesicni referencni zalohy, ale to uz se dostavam do zcela zbytecne roviny. Tak jestli chces, tak si do toho souboru pripis tvoje servery, nezapomen na vytvoreni adresaru v /var/zaloha/webs/....
Tiskni
Sdílej: