Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
... no ide mi aj o to, ze sa chcem AJ nieco priucit z unixoveho sveta...V tom pripade chod do Solarisu: potreba realnej developerskej prace Ta s casu na cas postavi pred ulohu popasovat sa s nejakou instalaciou ci konfiguraciou a pri tej prilezitosti sa zoznamis s prislusnou oblastou v Solarise.
Dalsi zalezitosti je, ze Solaris 10 je pro samostatny desktop prece jen uz starsiho data, prave proto vznika Solaris Express (developer edition).Jednotlive stvrtrocne releases Solarisu 10 su dost dobre updatovane; posledny release solarisu je cosi uplne ine ako Solaris 10 spred roka, takze tak cierne by som to nevidel. Na druhej strane, v tomto som nenarocny, nemusim mat vsetky horuce novinky.
Jen bych chtel podotknout, ze tech desktopovych aplikaci, ktere existuji jen pro Sparc a ne pro x86 je dnes minimalni mnozstvi, kde trochu vynika palicatost Adobe s jejich Acrobat Readerem, a pak Skype, ktere pro Solaris neexistuje vubec.AFAIK ve FreeBSD lze prý spouštět linuxové binárky ... v Solarisu (a ostatních Unixech) tato možnost není?
Tiskni
Sdílej: