Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
CURRENT? To znamená, že to není vhodné pro produkční nasazení. A na druhou stranu je z bezpečnostních důvodů doporučován portsnap. A teď ať si člověk vybere :-/
CURRENT je v tuto chvíli 7.0-RC1, což bych rozhodně neoznačil jako verzi pro ostrý provoz, když je to RC. Od toho jsou STABLE. Opravy bezpečnostních chyb se aplikují i do STABLE, i když vývoj probíhá na CURRENT.
Na archu si to moc nepředstavím, já používám Debian Ale když jsme u toho, tak na Debianu používám, vzhledem k dlouhým dobám mezi vydáními, větev testing a nikdy jsem s tím neměl problémy. Tak možná půjdu do CURRENT.
Handbook jsem samozřejmě četl, to bych si nedovolil se tu ptát, aniž bych před tím hledal . Ale přesto v tom mám, jak říkáš, bordel. Třeba mi v tom uděláš trochu jasno.
Chápu, že samotná FreeBSD, kterou přímo vyvíjí a další programy, které se přebírají od jiných autorů, jsou dvě různé věci. Ale vazba mezi tím snad být musí. Přece nemůžu nainstalovat libovolnou verzi programu do libovolné verze FreeBSD.
Pokud to stahuji přes cvsup, tak to stahuje zvlášť zdrojáky FreeBSD a zvlášť porty. Ale v konfiguráku uvádím, pro kterou verzi.
Ale u portsnapu to nezadávám. Ten tedy stahuje nejnovější verzi. A když budu mít např. nainstalovanou verzi 6.x a portsnap stáhne porty pro verzi 8.0, tak jak mám jistotu, že to bude fungovat. Co když program bude volat nějakou funkci, které ve verzi 6.x ještě není.
Díky za trpělivost
Ono mě asi hlavně zmátlo, že v ukázkových příkladech supfile je nastavován parametr tag, třebaže vždy právě pro current pomocí tečky. A i se to podle něj nějak řídí, protože když se např. zadá špatná hodnota, tak to nestáhne nic.
Nejde jen o ten samotný jeden program, ale vazbu na další věci. Třeba verze knihoven, které zase mezi tím mění někdo jiný. Může taky třeba docházet k regresím. A u rozsáhlejších balíků těžko jeden maintainer zkontroluje vše.
Víš, já se zvyklej na vývojový model Debianu, tak možná hledám záludnosti, které u FreeBSD nejsou.
Jak se ty porty vlastně testují, když od toho nejsou různé větve a hned se nejnovější tlačí do provozu?No predsa zvycajnym pristupom vyvojarov: ak to ide zbuildovat, je to hotove. Myslis, ze nova verzia programu X.Y. sa testuje inak pri commite do stromu portov ako pri uvolneni RPM balicka pre CentOS? Pri commite do portov to ma aspon maitainera, ktory to (snad) skusil nainstalovat a spustit, predtym ako to commitol. No a potom je tu buildovacia farma pointyhat ci ako sa to vola.
The Ports Collection supports the latest release on the FreeBSD-CURRENT and FreeBSD-STABLE branches. Older releases are not supported and may or may not work correctly with an up-to-date ports collection. Over time, changes to the ports collection may rely on features that are not present in older releases. Wherever convenient, we try not to gratuitously break support for recent releases, but it is sometimes unavoidable. When this occurs, patches contributed by the user community to maintain support for older releases will usually be committed. (http://www.freebsd.org/ports/)
To mě sice taky napadlo (např. proto, že jsou tam stažené INDEXy pro různé verze), ale bohužel se mi nikde nepodařilo najít, jak to prakticky používat. Ve všech návodech autoři automaticky používají verzi CURRENT.
Tiskni
Sdílej: