Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
hptrr: no controller detected.
firewire0: 1 nodes, maxhop <= 0, cable IRM = 0 (me)
firewire0: bus manager 0 (me)
ad0: 57231MB FUJITSU MHV2060AH 00830096 at ata0-master UDMA100
ata2: Transcend 1G02 at port 0x100-0x10f irq 18 function 0 config 1 on pccard0
ata2: [ITHREAD]
acd0: DVDR PIONEER DVDRW DVR-K17/1.05 at ata0-slave PIO4
ad4: 976MB Transcend 1G02 1.1 at ata2-master PIO4
GEOM_LABEL: Label for provider ad4s1 is msdosfs/CANON_DC.
Trying to mount root from ufs:/dev/ad0s1a
kernelconfig je v priloze
# File Systems
options FFS # Berkeley Fast Filesystem
options SOFTUPDATES # Enable FFS soft updates support
options UFS_ACL # Support for access control lists
options UFS_DIRHASH # Improve performance on big directories
options UFS_GJOURNAL # Enable gjournal-based UFS journaling
# ATA and ATAPI devices
device ata
device atadisk # ATA disk drives
To me napadlo taky, jenze driver kompiluju, tak jak je v jadre GENERIC.
ichwd
...
mozno by stalo za pokus nastavit crashdir a po reboot-e pozret crashdump (ak teda nejaky vznikne)
/etc/rc.conf
:
dumpdev="/dev/ad4s1b" # moj swap, je dost velky dumpdir="/var/adm/crash" # u mna specialne na to disk, staci vsak miesto, kde mas miesto o swap velkosti (i ked staci aj menej)troska nesuvisiaci fakt ale ak je to remote server, tak velmi dobra vec:
fsck_y_enable="YES"ak je to remote server a potrebujes aby sa po panic reboot-ol, tak by som do kernel configu dal;
options KDB_UNATTENDEDpo reboot-e budes mat vo /var/adm/crash potom dump, ktory mozes dalej analyzovat .. pekne o tom pise fbsd handbook, skus na to pozret ..
Tiskni
Sdílej: