abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Komunita

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:22 | Zajímavý software

    Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:22 | Komunita

    FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 15:22 | IT novinky

    Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    15.7. 14:22 | Zajímavý software

    Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    15.7. 13:22 | Komunita

    První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2150 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Real Time system

    27.5.2008 03:16 Tommy.86 | skóre: 4
    Real Time system
    Přečteno: 688×
    Potreboval bych poradil ohledne teorie o real time systemech a jak to souvisi s distribucemi linuxu, prevazne Ubuntu ktere mam doma..

    S linuxem teprve zacinam, a delal jsem v nem bakalarku, a uvedl jsem tam ze linux je real time operacni system a muj oponent na to prave narazi, co si predstavuju o RT a jak to souvisi s linuxem ktery jsem pouzil, takze jsem linux asi spatne pochopil. Jinak jeden bod zadani byl Doporuceny operacni system (RT linux, QNX, linux)

    mohl by mi to nekdo presneji objasnit? dekuji

    Odpovědi

    27.5.2008 03:21 Tommy.86 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    asi jsem to hodil do spatneho tematu, omlouvam se
    27.5.2008 03:31 WiFi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    V prvom rade je nutne povedat, ze RTOS systemy ti garantuju odozvu pod istou hranicou. Ci garantuju este nieco dalsie ti teraz neviem povedat, kedze to naisto neviem. Toto zatial vanilla jadro nezvlada. Inak http://en.wikipedia.org/wiki/Real_time_operating_system
    27.5.2008 07:24 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    Nejlepsi bude rict na rovinu ze ste to pretah, protoze tomu terminu nerozumite :-)

    RT systemy se nasazuji u kritickych aplikaci, kde (obrazne receno) naky zachroustani disku a nasledna prodleva pri zpracovani by mohla znamenat peknej pruser (auta, letadla, rakety, reaktory, lekarske pristroje, ...). Je to presne o tom, jak tu nekdo tvrdil, ze odezva je garantovana.

    K linuxu tusim existuje RT patch, jinak se pouziva take zminovany QNX, pak ruzne veci typu VxWorks, a divte se nebo ne take real time windows XP. K tomu se poji pojem realtime ethernetu (jelikoz jak si kazdy takovy profesurek prisadi, ethernet take nic negarantuje per se). Co se tyce programovacich jazyku, najdete si terminy Ada, SPARK, ravenscar profile.

    Vetsinu tech veci neni problem vygooglit. Jinak jsou o tom knihy, ale z kontextu predpokladam ze vam hori koudel a potrebujete se vyjadrit k oponentove posudku do obhajoby.

    Druhy pohled na "realtime" maji programatori pocitacove grafiky, kterym staci, aby se to rozumne hejbalo a nemuseli chodit na kafe mezi kazdym snimkem. Takze pokud delate neco grafickeho, muzete tema otocit i timto smerem. :-)
    27.5.2008 17:54 Tommy.86 | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    Dekuju za objasneni, z toho co jsme se ucili ve skole, jsem pochopil ze soft real time system ma presne danou prumernou dobu reakce, ze se reakce na nejaky pozadavek muze sice menit, ale prumerna doma nesmi presahnout danou hodnotu.
    Natoz hard real time system ma presne danou dobu kterou nesmi presahnout, jinak uz muze byt pozde.

    Takze linux ktery jsem pouzil neni teda real time operacni system, ale s pouzitim patche se s z nej real time muze stat. V bakalarce jsem uvedl ze oproti systemu windows je stabilnejsi a spolehlivejsi. Vim ze tohle neni presne, protoze existuji i verze windowsu ktere jsou stabilni, ale ve vetsine pripadu to doufam jde pouzit.
    Ted jenom abych mohl nejak obejit to, ze jsem napsal uplnou kravinu a doslo mi, ze je to spatne. Mym ukolem bylo navrhnout ovladaci panel pruzkumneho vozidla. Program byl napsan v cistem C a bezel pak na Ubuntu 7.10.
    Jak jste zminoval, real time lze tedy brat i ze stranky programatorske a to vytvoreni grafiky. Takze v tomhle pripade bych to teda mohl nejak skoulet, ze to bylo mysleno spis odezvy od pozadavku(kliku) do provedeni nejake operace? pamatuju si treba ze kdyz byla grafika delana ve visual studiu(ve windows) a to v C# tak nastaveni napr. casovace, aby vypisoval urcitou hodnotu co 1ms vedlo skoro k plnemu vytizeni procesoru, natoz v linuxu to tak nebylo.
    28.5.2008 07:35 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    To ze mate v bc kravoviny vam mel take vychytat skolitel.

    Ja bych to moc nekoulel, zamyslete se nad tim, jakej typ RT potrebujete, to obhajte a dal do toho nerejpejte.
    27.5.2008 09:31 graviton
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    U systémů (aplikací) se rozlišuje soft real time a hard real time.

    Soft RT jsou typicky multimédia, telefony, t.j. aplikace kde se používá nějaké časování, ale zpoždění povede leda ke ztrátě kvality a toleruje se. Na operační systém soft RT žádná omezení neklade, linux na to jde bez dalšího použít.

    Hard RT jsou kritické věci jako řízení reaktorů, raket, letadel, t.j. kde by provedení akce mimo stanovenou dobu mělo nějaké citelné důsledky. Operační systém zde musí garantovat, že když si nějakou akci objednáte v čase T, tak proběhne nejpozději v T+L (L je pro daný systém na daném hw konstatní). Existují nějaké patche na linuxové jádro (RT Linux), které toto podporují. Toto modifikované jádro dovoluje programům například obsluhovat ve vlastní režii přerušení.

    Říct o operačním systému, že je real time buď nic neznamená (soft) a nebo by šlo o podporu hard RT, což linux jako takový nesplňuje.
    27.5.2008 09:33 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    RT dělíme na měkký a tvrdý. Měkký si vydupal hádejte_kdo ;-). Pro tvrdý (pravý RT) platí, že systém _musí_ reagovat na podnět do určité pevně stanovené doby (v řádu ms, us, ns) - představte si, co by se stalo, kdyby řídící jednotka ABS místo brzdění vyhodila přesejpačky ;-). Právě délka této doby určuje tvrdost realtime. Pro málo tvrdé požadavky lze s jistými omezeními použít i slušný nezatížený neRT systém na hw s velkým přetlakem výkonu. Jeden z nejlepších RT systémů je LynxOS firmy LynuxWorks (www.lynuxworks.com), dříve Lynx, Inc.
    28.5.2008 08:44 Peter Fodrek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Real Time system
    To je relativne s tym Hard RT... pre riadenie ustredneho kurenia(cesky topeni)pre 100 tisicove mesto je hrad realtime aj Windows triedy NT 4.0 a novsi... Kym nastane zmena v takom systeme, to trva radovo minuty, takze oneskorenie o max. 1,5 s je nepostatne...

    ak ale riadime polohovanie v CNC-ku, kde mame dosiahnut dynamicku presnost 0,1 mm pri rychlosti 100mm/s teda vzorkovat musime s 1ms a menej by oneskorenie vzorky o 1,5s bolo tragediou...

    Cize Hard realtime je kazdy OS, len je otazne ako tvrdy ja, a ku tvrdost potrebujeme na danu aplikaciu...

    Mimochodom najlepsi RTOS je RTLinuxPro (patch na Linux s odporou povodne od autora FSMLabs, teraz ho uz ma WindRiver, za 1999 USD/CPU) ma grantovanu odozvu na dual CPU dualcore Opteron <2 us a v sitei vie ist s presnostou 150ns!!!! Povodna No 1 bola WindRiver VxWorks s max. latenciou 2,6us...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.