Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Ahoj, potřeboval bych vědět, co přesně bych měl udělat, když vidím na Solarisu toto:
Nov 13 16:55:35 prominence rootnex: [ID 561485 kern.warning] WARNING: vmxnet: coding error detected, the driver is using ddi_dma_attr(9S) incorrectly. There is a small risk of data corruption in particular with large I/Os. The driver should be replaced with a corrected version for proper system operation. To disable this warning, add 'set rootnex:rootnex_bind_warn=0' to /etc/system(4).
Podle mě to je nějaký problém s kompatibilitou, který se objevil po aktualizaci kernelu. Mám přeinstalovat VMWare tools? Existuje už nějaká kompatibilní verze toho driveru?
[andrej@chromosphere ~]$ uname -rv 5.11 snv_101a
V novejsich vydanich vmware by to melo byt fixnute, jakou verzi vmware pouzivas?
To je 1.0.7 nebo tak něco. Verzi nemůžu ovlivnit, protože ten server s 64 GB RAM není můj...
Zatím to žádné potíže nezpůsobilo, pokud vím. Jen jsem nevěděl, jestli třeba nedělám něco špatně.
Mozna bych se kouknul do messagu, jestli je tam jeste neco okolo, co tomu predchazelo, co je potom atd.. dmesg (resp. /var/adm/messages.x). Pokud z toho nic nevykoukas, pripadne udelat a zanalyzovat explorer, pokud mas moznost. (coz asi nemas) No a pokud nic nezjistis a nebude to delat nejak problem, ani nic nenajdes na sunech (nebo vmwarech) a neni to zadna produkce, ci kriticky server, tak bych tu hlasku vypnul pokud ti tam vadi. . tj. : do /etc/system pridat set rootnex:rootnex_bind_warn=0
Je to v podstate jen varovani. A nemelo by to nic ohrozit.
Tiskni
Sdílej: