Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE=POSIX LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=KDE4 a třeba Gimp na mě česky mluví. Děkuji za popostrčení a přeji pěkný den.
verze Firefoxu mi sedi s verzi lokalizacniho balicku doinstalovaneho z ftp cesnetu ale stale to na me mluvi anglicky
do adresniho radku napis about:config
do filtru pod adresnim radkem general.useragent.locale
prave mysitko a zmenit na cs
pro thunderbird:
Nechcete-li instalovat rozšíření, vyberte ve vašem anglickém Thunderbirdu Tools > Options > Advanced > General > Config Editor a vyhledejte položku general.useragent.locale. Dvojklepnutím na ní ji začnete editovat a místo en-US napište cs.
Thunderbird v. 2.0.0.16
Edit----preferences----general-----config-editor-----general.useragent.locale
zmeneno zkusebne na cs i cs_CZ a vysledek se nedostavil
Zkus jeste lokalizacni balik z portu (mozna bude treba upgradnout TB na 2.0.0.18)
napred nastav promenou, at se instaluji vsechny lokalizace, ne jen zakladni
export THUNDERBIRD_I18N=all
pak nainstaluj port (pouzij svuj oblibeny spravce portu, anebo klasiku make install clean)
cd /usr/ports/mail/thunderbird-i18n/ && make install clean
Upgradnul jsem Thunderbird na 2.0.0.18 ale nevim jak nastavit tu promennou.
Jsem prihlaseny jako root a vyhazuje mi to export: command not found. Evidentne delam neco blbe.
Díky moc, u Firefoxu to zabralo takze se ted pustim do Thunderbirdu
Tiskni
Sdílej: